A kezdő orvosok nettó 200 ezer forintos bérköveteléséről továbbra sem mondanak le.
Megsemmisítik a Veszprémben letétbe helyezett több mint 2500 orvosi felmondó levelet – így döntött a Magyar Rezidens Szövetség a Magyar Orvosok Szövetségével közösen azután, hogy Szócska Mikós államtitkár tegnap bejelentette a bérrendezésről szóló kormánydöntést. Papp Magor, a rezidens szövetség elnöke jelentős sikerként értékelte szerdai tájékoztatóján, hogy január elsejéig visszamenőlegesen havi 66 ezer forintos alapbéremelést hajt végre a kormányzat. Ez – mint mondta - nettó 42 ezer forintot jelent, de több gyermek esetén elérheti a nettó 50 ezret is.
Hozzátette: az eredeti, a kezdőorvosokra vonatkozó nettó 200 ezer forintos bérkövetelésről ugyan továbbra sem mond le a rezidens szövetség, de nem kívánnak irreális elvárásokat támasztani a kormánnyal szemben, tehát tudomásul veszik, hogy az első lépésben ennyire volt mód.
Papp Magor felsorolta azokat az intézkedéseket és kormányígéreteket is, amelyek teljesülése esetén történelmi kiegyezés születhet a kormány és az orvostársadalom között. Példaként említette a pályakezdő orvosokat segítő ösztöndíjrendszer bevezetését, az önként vállalt túlmunka jogi szabályozásának megszületését, az egységes, átlátható bérszámfejtési protokoll bevezetésének ígéretét, valamint annak lehetőségét, hogy a szövetség 2012-ben a hallgatói önkormányzatéhoz hasonló jogosítványokat kaphat.
Arra is felhívta azonban a figyelmet, hogy a bérrendezésnek és a humánerőforrás-krízis egyéb megoldásainak folytatódnia kell, amint erre ígéretük is van. Az említett kiegyezés csak akkor jöhet létre, ha más európai országokhoz hasonlóan a hazánkban praktizáló orvosok bére eléri majd a hazai átlagbér háromszorosát. Hangsúlyozta azt is, hogy a konkrét intézkedéseken túl a kormánynak fel kell vállalnia az egészségügy morális megújítását és a hálapénz felszámolását.
Az elnök kezdetektől fontosnak tartotta, hogy a bérrendezésből a szakdolgozók is részesüljenek, „hiszen egy csapat vagyunk", ezért azt is sikernek tartja, hogy a kormány erre is talált 15 milliárd forintot. Papp Magor sem feledkezett meg a jelenlegi rendezésből kimaradó alapellátókról, mint mondta: szükségesnek tartja, hogy az ő helyzetük javítására is találjanak forrásokat.