Egyelőre kérdés, hogy az egészségügyben is túltolja-e a biciklit a kormány az átalakítás során.
Szorongással várták tegnap a kormány bejelentését az egészségügyre vonatkozó bürokráciacsökkentéssel kapcsolatban, amelyben jó néhány háttérintézmény érintett. Ha a tervezet az eredeti forgatókönyv szerint valósulna meg, azzal az irányítási rendszer teljesen megsemmisülne – fogalmazott Sinkó Eszter egészségügyi közgazdász, az Egészségügyi Menedzserképző Központ igazgató-helyettese ma az IME XI. Regionális Egészségügyi Konferenciáján.
Sinkó Eszter úgy vélte, hogy talán nem lesz annyira drámai a változás, mint ahogy indított Lázár János miniszter, ám mégis nagy vérveszteséggel járhat az betegjogi központ (OBDK) integrálódása az EMMI-vel, hiszen nem tud erősödni a szervezet, hiába kapott immár minőségügyi feladatokat is.
Az állandó és kiszámíthatatlan változások, amelyek évek óta jellemzik az egészségügyet (államosítás, kényszernyugdíjazás), az irányításban nagyfokú elbizonytalanodáshoz vezettek. Ezeket a változásokat ráadásul nem az egészségügy indukálta, hanem külső szereplők, mindenféle konzultáció nélkül. Az egészségügyi közgazdász szerint eljuthat az ágazat az oktatáshoz hasonló helyzethez, amikor is maga a kormány kénytelen elismerni, hogy „túltolták" a biciklit – ezt a helyzetet mindenképpen jó lenne megelőzni, tette hozzá. Mindez oda is vezet, hogy az ágazat vezetése nem tud kikerülni abból az állapotból, hogy ne kárelhárítással kelljen foglalkoznia folyamatosan.
Tovább súlyosbítja a helyzetet, hogy eltűnőben van a politikai után következő szakpolitikai szint, holott az egészségügynek erős igénye lenne erre a területre.
A fentiek szellemében nem kapott erős kritikát az ágazat vezetője, Ónodi-Szűcs Zoltán, de Sinkó Eszter leszögezte: stratégia nélkül nem megy, s az öt ponton kívül az államtitkár programja továbbra sem „látható".
Üzent az OTH új vezetőjének, mondván: nem kell dugdosni az ellátórendszerről szóló ÁNTSZ felmérés eredményét, sőt: közzé kell tenni megfelelő értelmezéssel, és ezzel is bebizonyítani, hogy több forrás kell az egészségügynek. Nem a kormányzat szorul ugyanis védelemre, hanem az ágazat, szögezte le.
A kórházvezetők továbbra sem élvezhetnek autonómiát, bár Zombor Gábor korábbi államtitkár megígérte nekik, emlékeztetett a szakember, aki szerint a politikusok úgy gondolják, hogy trehányak és lusták a vezetők, akik nem akadályozzák meg az adósság újratermelődését. Ebből aztán több hibás döntés is fakad Sinkó szerint, pedig nem kellene, hogy meglepetést okozzon számukra az adósság megjelenése, hiszen bele van kódolva a rendszerbe a forráshiányos finanszírozás miatt. Az intézmények nyögik a rigid költségvetési intézményi formát, leginkább társasági formában szeretnének működni. utalt egy felmérésre.
A minimumfeltételek módosításra szorulnak, de nem lehet lecserélni a rendeletet addig, amíg nincs új. Az átmeneti időszakban a leltárszerűségüket meg kell szüntetni, s ki kell venni néhány abszurd elvárást, vélte megoldásként Sinkó Eszter.
Bizonytalan a szerepük, így a jövőképük is az önálló járóbeteg-ellátóknak, annyi pozitívum azért van, hogy végre nem maradtak ki a kasszasöprésből – tett említést a szakellátókról.
Több pénz kell az ágazatnak, hiszen sohasem elég a tervezett forrás, mindig ki kell egészíteni. Nem véletlen, hogy mind a Nemzeti Egészségügyi Kerekasztal, mind a ReSzaSz ezt szorgalmazza, méghozzá hasonló nagyságrendben: 500-600 milliárd forint többletforrást látnak szükségesnek.
Óva intett attól Sinkó Eszter, hogy idén ne adjanak béremelést az egészségügyben. Mint mondta, nagyon kevés, hogy Ónodi jövőre ígér bérfejlesztést, ezzel ugyanis nem tudja megnyugtatni az egészségügyben dolgozókat. Azonnali teendők közé sorolta továbbá a HBCs 20 százalékos emelését, amire úgy látja, már hajlik az államtitkár, bár eddig úgy vélte, elegendő a mostnai alapdíj.
Sinkó Eszter bízik abban, hogy nem folytatódik a kormányzati maszatolás, hanem férfias lendülettel rendet vág az új államtitkár az ágazatban: reméli, hogy Ónodinak is sikerül az új oktatási államtitkárhoz hasonlóan tiszteletet kivívnia a döntéshozók körében.