Gyógyszerfronton továbbra is hiánygazdálkodás jellemzi a hemofiliaellátást, a sürgősségi ellátás is megoldatlan.
A Hemofiliások Baráti Köre kéri, hogy a vérzékeny betegek gyógyszerellátásnak keretét legalább 10 %-kal növelje meg a költségvetési törvényben a Magyar Országgyűlés. A folyamatos és részleges gyógyszerhiány maradandó egészségkárosodást okoz, a munkaképesség elvesztésével, valamint további egészségügyi és szociális kiadásokkal jár - áll a Hemofiliások Baráti Köre nevű betegszervezet elnökének közleményében.
Mint írják, a magyar hemofiliaellátás helyzetét ne a fejlett világéhoz viszonyítsuk, mert az irreális képet ad. Helyette objektív paraméterek és a hazai ellátásszervezési peremfeltételek alapján értékeljük ellátásunkat. Hamis eredményt ad a fejlett világgal való összehasonlítás, ahol az 1980-86 között a terápiás vérkészítményekkel terjesztett HIV vírus okozta AIDS járvány a hemofiliás népesség 60-80 %-át elpusztította, tehát egy generáció szinte teljesen kihalt.
A magyar hemofiliaellátás reális igénye a beteglétszám, és a korösszetétel miatt gyökeresen eltér a fejlett világtól, hiszen itt 3 %-ot se ért el a HIV fertőzöttség és a fertőzöttek fele a jó ellátásnak köszönhetően még ma is él. Itt a 94 000 km2 területet 19 hemofilia gondozó látja el, míg vannak olyan fejlett országok, ahol 100 000 km2-re jut egy hemofilia gondozóhely. Ugyanakkor ott a betegek szociális ellátására a hazai összegek többszörösét költik, pl. a nővér házhoz megy és oda viszik a gyógyszert is. Ott egy-egy műszakban 4-10 beteget fogad naponta a hemofilia szakrendelő, itt 30-60 beteget.
A szervezet szerint a hemofiliaellátás színvonalát az inzulinhiányos betegek ellátásának helyzetéhez és színvonalához mérten célszerű megítélni, hiszen az ő esetükben is egy gyógyíthatatlan hiánybetegségről van szó, ahol a gyógyszer hozzáférhetősége az egészségügyi ellátás legszűkebb keresztmetszete. Ott a profilaxis az elvárt gyógykezelési forma. Ellenben a hemofiliaellátásban még a profilaktikus gyógyszerszükséglet is csak hiányosan van biztosítva.
Egyesületünk az 1998 óta évente statisztikai számítást végez, hogy az OEP által vásárolt gyógyszermennyiségből hány profilaktikus napot lehet biztosítani a rendszeres ellátást igénylő abszolút hiányos, tehát <1% valamint a középsúlyos <4% vérfaktor szintű és vérzékeny betegek számára. Profilaktikusan ellátottak azok a napok, amikor a vérfaktor szintje elég magas ahhoz, hogy spontán vérzés a beteg testében nem tud elindulni. Nem becsüljük túl a napi statisztikai gyógyszerszükségletet (tehát a gyerekek kisebb testsúlyát és idősek túlsúlyát is figyelembe vesszük), ha 500 NE/fő/nap VIII-as faktor mennyiséggel számolunk és 500 rendszeresen kezelt beteggel.
A profilaxis gyógyszerszükségletébe nem tartozik a műtétek, traumák vérfaktorigénye, az inhibítoros betegek ellátása, az immuntolerancia indukciós kúra és a szerzett vérzékenyek kezeléséhez szükséges gyógyszermennyiség.
Számításaink szerint 500 fő x 500 NE/fő/nap x 365 nap = 91,25 millió NE VIII-as faktorra van szükség a profilaktikus ellátáshoz. Ha viszont az profilaktikus ellátáson felüli nélkülözhetetlen igényeket is figyelembe vesszük, akkor inkább 150 millió NE VIII-as faktor szükséglet a reális és nem a 120 millió.
Ehhez a célértékhez kell alakítani a gyógyszerellátásunk javításáért folytatott küzdelmünket. 2014-ben a profilaktikus ellátásra és az egyéb igényekre összesen 83,3 millió NE VIII-as faktor áll rendelkezésre úgy, hogy az OEP nagyon jelentős hiányt görget maga előtt ezen a költségvetési soron. Tehát az ellátatlan napok száma még mindig óriási és továbbra is hiánygazdálkodás jellemzi a gyógyszer fronton a hemofiliaellátást.
Mi betegek mit érzünk a hiánygazdálkodásból? Egészségkárosodást. A vérzéscsillapítás hiánya miatt krónikus és maradandó elváltozások keletkeznek a szervezetünkben, ami miatt munkaképességünk súlyosan csökken és a szociális ellátó rendszer segítségére szorulunk.
A hemofiliaellátás világszerte progresszív módon hierarchikus rendszerbe szerveződik, tehát létezik országos hemofilia központ (országos feladatokkal, hemofilia regiszter, genetikai tanácsadás, különleges esetek kezelése, országos szakmai koordináció, továbbképzés szervezés stb.), regionális hemofilia gondozók (komprehezív ellátással) és megyei hemofilia ellátó helyek, ahol a napi ambuláns ellátás történik. Ez a rendszer működött Magyarországon is, de 7 évvel ezelőtt ez a rendszer szétesett.
Kérjük a Tisztelt Minisztériumot a progresszív ellátás sikeressége érdekében az eredeti hierarchikus intézményrendszert rendeletileg indítsa újra. A hemofiliás betegek sűrgősségi ellátása megoldatlan. Kész csoda, ha a hemofiliás beteget annak a 19 egészségügyi ellátó intézménynek valamelyikébe viszik, ahol értenek a hemofiliás betegek sürgősségi ellátásához. A mentőszolgálat szakápolói (valamiféle belső szabályzatra hivatkozva) nem adják be a vérfaktor készítményt a betegnek és ezzel veszélyeztetik a beteg életét. És még sorolhatnánk a panaszainkat. Ebben a tekintetben kérjük a GYEMSZI-t, hogy a szükséges korrekciós lépéseket sürgősen tegyék meg, mert a szakma szégyene, ha szervezési hiányosságokon és bürokratikus akadályokon múlik egy hemofiliás beteg élete - írta Csuja László a közleményben.