• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Sugárvédelem: közelítő határvonalak

Egészségpolitika Forrás: MTI

A kormány elé kerülő rendelet-tervezet szerint csökkenthető a nukleáris biztonsági övezet.

Csökkentheti a nukleáris biztonsági övezetet a nukleáris létesítmények és a radioaktívhulladék-tároló biztonsági övezetéről szóló kormányrendelet, ha az erről szóló előterjesztést elfogadja a kormány.

A kormany.hu internetes portálon olvasható a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium által készített előterjesztés, amely szerint a meglévő atomerőművi blokkok üzemeltetési tapasztalatai azt mutatják, hogy a biztonsági övezet határánál folyamatosan tartózkodó személy számára előírt sugárterhelési korlátot már az üzemi területen, az ellenőrzött terület határán belül sem lépik túl.

A Paksi Atomerőmű Zrt. által végrehajtott fejlesztések, a szigorú sugár-egészségügyi szabályoknak való megfelelés, az elkészített végleges biztonsági jelentések is alátámasztják, hogy a lakosságnak a nukleáris létesítményekből származó radioaktív sugárzástól való védelme nem indokolja a háromezer méteres biztonsági övezet fenntartását. Ezt támasztják alá a nemzetközi tapasztalatok is - olvasható az előterjesztésben.

Változás a jelenlegi szabályozáshoz képest, hogy nem maximális határértéket ad meg a tervezet - amely maximális értéken belül a hatóság kijelölhette idáig a biztonsági övezet határát -, hanem kötelező minimális távolságot ír elő.

Atomerőmű esetén a biztonsági övezet földfelszíni határára a rendelettervezet az eddigi maximális háromezer méter távolság helyett a minimális ötszáz métert vezeti be, míg kutatóreaktor esetén megmarad a 100 méteres biztonsági övezet. A tervezet nem tesz különbséget a felszíni és felszín alatti radioaktívhulladék-tárolók között: egységesen az eddigi maximális 500 méteres földfelszíni távolságot a minimális 100 méterre módosítja.

A kormányrendelet-tervezetének indoklása kiterjed arra, hogy a Paksi Atomerőmű és a kutatóreaktor felett tiltott a légtér. Az atomerőmű körül három kilométer sugarú körben 5.950 méter magasságig, a csillebérci kutatóreaktor körül pedig 0,5 kilométer sugarú körben 1.050 méter magasságig berepülési tilalom van. Ezt korábban úgy jelölték ki, hogy teljes mértékben védi a nukleáris létesítményt egy repülőgép esetleges "rázuhanása" ellen.

A rendelettervezet kimondja, hogy a nukleáris létesítményeken kívüli veszélyes létesítmények és tevékenységek engedélyezésénél alkalmazni kell a biztonsági övezetről a rendeletben megfogalmazott tilalmakat.

A kormányrendelet tervezete megemlíti, hogy folyik a nukleáris létesítmények, a nukleáris anyagok, a radioaktív sugárforrások és a radioaktív hulladékok fizikai védelméről és ellenőrzéséről szóló kormányrendelet előkészítése. Ez részletesen meghatározza majd többek között a nukleáris létesítmények fizikai védelmi rendszerére vonatkozó követelményeket.