Nem a megállapodás szerint módosították a javaslatot a szakállamtitkárságon?
A tegnapi, az egészségügyi bizottság ülésén elfogadott javaslatmódosítás újabb korrekcióját kéri Balog Zoltán emberi erőforrás minisztertől a Magyar Orvosi Kamara, jelentette be mai sajtótájékoztatóján Éger István elnök. Továbbra is érinti ugyanis a kamarai tisztségviselők választhatóságát a módosítás, és több ponton is értelmezhetetlen, illetve végre nem hajtható javaslat-változat született az elnök szerint. Mint kiderült, Balogban bízik a kamara vezetése, ugyanis a miniszter meglátásuk szerint jelentős mértékben segíteni igyekezett a korábban kirobbant helyzet konszolidálását a pénteki találkozón, míg Szócska Miklós tárgyalások alatt mutatott hozzáállásáról nem kívánt lapunk kérdésre nyilatkozni.
Tisztában vagyok a sorsommal, fogalmazott Éger István, de most nem személyi kérdésről, hanem a kamara helyzetéről van szó. A harmadszori újraválaszthatóság – az egymást követő ciklusok kitételének eltörlésével – például lefejezi a kamara etikai testületét, de jelentősen korlátozza a megválasztható tisztségviselők személyét, hiszen a kamarák fennállása óta sokan töltöttek be akár helyi szinten tisztséget. Ugyanígy gond van a 25 százalékos részvételi küszöbbel is: ha nem teljesül, akkor újabb és újabb (egyelőre elvben akár végtelen számú) választásokat kell kiírni a helyi szervezeteknél, hogy küldöttet tudjanak állítani, s amíg nem születik eredmény, addig nem lehet lefolytatni az országos választásokat. A bizottság által elfogadott tegnapi módosító javaslat ugyanis nyitva hagyta például ezt a fontos kérdést.
Az előkészítetlen és az érintettekkel egyszer sem egyeztetett módosítások – a keddi bizottsági ülésen is úgy mondhattak véleményt a kamarai képviselők, hogy akkor hallottak a módosítás módosításáról – megalapozatlanul, feleslegesen, szakmaiságot nélkülözve nyúlnak bele a kamarák életébe, szögezte le Éger. Ráadásul jogilag inkoherens a javaslat, amelyet nem is lehet végrehajtani zavaros, ellentmondó passzusai miatt.
Politikai demagógiának minősítette, hogy a kamarai választási törvény módosítása a legitimitást szolgálja (erre hivatkozva indokolta a változások szükségességét Páva Hanna helyettes államtitkár), véleménye szerint a demokrácia megkérdőjelezése ilyen szinten belenyúlni a kamarák életébe.
Határozottan visszautasította a képviselők által hangoztatott politizálás vádját, mondván, arról nem a kamara tehet, hogy a tragikus helyzetben lévő egészségügy mára „komoly politikai rangot vívott ki magának". A kamara törvényben rögzített kötelezettsége, hogy véleményezze az egészségügyben dolgozók szakmai tevékenységét, anyagi helyzetét közvetlenül befolyásoló, illetőleg valamennyi, az egészségügyet egyéb módon érintő jogszabály megalkotását; az egészségügyet érintő döntések meghozatalát.