• nátha
    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Szócska: megújul a háziorvosi praxisjog

Egészségpolitika Forrás: MTI

Megújul a háziorvosi praxisjog, támogatást kapnak a patikák és 2012-ben bevezetik az e-receptet.

Megújul a háziorvosi praxisjog és 2012-ben bevezetik az e-receptet a kormány szerdai döntései alapján - mondta Szócska Miklós egészségügyi államtitkár a kormányszóvivői tájékoztatón. Az egészségügyi törvények módosításának megszavazása és a szükséges rendeletek elfogadása után még az idén mintegy kétmilliárd forintos tőkével praxiskezelő központ jöhet létre, amely hosszú lejáratú, kamatmentes hitellel segíti majd a háziorvosi praxisok forgalmát, a fiatal orvosok praxishoz jutását és az elöregedő háziorvosi kar felfrissülését - közölte az államtitkár, aki hozzátette azt is, hogy a praxiskezelő felállításához szükséges pénzt az Egészségbiztosítási Alap jelenlegi mintegy 46 milliárdos többletéből finanszírozzák.

Szócska Miklós elmondta: miután az elmúlt években nem volt fizetőképes kereslet a háziorvosi praxisra, az egy-két milliótól tízmillió forintig megszabott árakon nehezen, vagy időnként el sem keltek a praxisok, és "visszaszálltak" az önkormányzatra. Ezzel párhuzamosan pedig elöregedett a háziorvosi kar. Ennek a folyamatnak szeretne gátat szabni a kormány a praxiskezelő létrehozásával, amely visszaadja a praxisok értékét.

Az államtitkár szerint 8-10 milliós árat lehet majd szabni a háziorvosi praxisokért, amelyeket a praxiskezelő központ által nyújtandó hosszú lejáratú, kamatmentes hitelek segítségével vásárolhatnak meg a fiatal orvosok.

Ezen túlmenően a kormánydöntések alapján megtörténik a területi egészségügyi ellátási kötelezettségek társadalmi szükségleteknek megfelelő szabályozása, annak érdekében, hogy "egyértelmű legyen, ki, hol, hogyan jut ellátáshoz" - mondta Szócska Miklós.

A betegjogok megerősítése érdekében törvényi felhatalmazás születhet arra, hogy létrejöjjön a nemzeti betegfórum, a gyógyszerfelhasználásban pedig igyekeznek érvényesíteni az egyéni felelősséget. Kedvezményt kap az, aki együttműködik az orvossal - mondta az egészségügyi államtitkár, kiemelve az egyéni felelősségvállalás fontosságát. Hangsúlyozta azonban azt is, hogy az ezzel kapcsolatos ösztönzőktől nem lehet egyik napról a másikra bekövetkező változásokat várni.

A tervezett jogszabályok támogatást nyújtanának majd a kisforgalmú patikáknak ahhoz, hogy fennmaradhassanak.

Szócska Miklós államtitkár bejelentette azt is, hogy jövőre bevezetik az elektronikus (e)-receptet. "Forradalom az alapellátásban" - így összegezte Szócska Miklós a szerdai kormányülés egészségügyi tárgyú döntéseit.