A számvevők szerint drámai a munkaerőhelyzet, romlanak a feltételek, koncepciótlan az ágazatvezetés.
Széleskörű konzultációsorozatot kezdett az alapellátás területének további fejlesztéséről az gészségügyért felelős államtitkárság Szócska Miklós államtitkár és Beneda Attila kabinetfőnök vezetésével tegnap. A minisztériumban tartott tanácskozáson a háziorvosláshoz kapcsolódó szakmai szervezetek, érdekképviseletek és köztestületek vettek részt, tájékoztatta lapunkat az államtitkárság. A jelenlévők az első ülésen az alapellátás legfontosabb problémáiról tárgyaltak annak érdekében, hogy rövid-, illetve középtávon javaslatokat és konkrét eredményeket tudjanak felmutatni a terület további megerősítésére. A konzultáció-sorozat lezárulta után ismerteti az elért eredményeket.
Fél év után előszedték az ÁSZ jelentését
Csak tegnap került a parlament egészségügyi bizottsága elé az Állami Számvevőszék 2011 novemberében készült jelentése, amely a háziorvosi ellátás működésének és pénzügyi feltételrendszerének ellenőrzéséről szól. A dokumentum legfőbb megállapításait, miszerint romló feltételek mellett stagnálást mutat az alapellátás, Winter Zsuzsa számvevő főtanácsos ismertette.
Drámainak minősítette, hogy a háziorvosok egyharmada 50-60 év közötti, újabb egyharmaduk hatvan év feletti, míg közel négyszáz orvos dolgozik 70 éves kora fölött (leginkább azért, mert nincs utánpótlás, s a település orvos nélkül maradna). Kiemelkedő az üres praxisszám, 270 településen nincs betöltve a praxis. „A rendszer fenntarthatóságának veszélyét sejtetik a folyamatok", fogalmazott a főtanácsos. Nincs terv, koncepció rendszer megmentésére, az alapellátásban tapasztalható feszültséget nem oldotta az ágazat irányítója: ahol a legbetegebbek az emberek, ott a legrosszabb az orvosi létszám, az orvoshoz jutás esélye. A háziorvos kapuőri szerepére nem találtak meghatározást, külföldi gyakorlatból próbálták „kitalálni", mit is kell ezalatt érteni. Nincs utánpótlás, lapunk pedig úgy értesült, hogy a praxisváltást segítő praxisalap iránt minimális az érdeklődés, vagyis a fiatalok orvosok számára még a hosszú lejáratú kamatmentes hitel ellenére sem vonzó ez a megoldás.
Részeredmény a tárgyalások indulása
Az Alapellátó Orvosok Országos Szövetsége - FAKOOSZ részeredményként értékeli a tágyalássorozat indulását, amelynek fő kezdeményezői voltak. Céljuk, hogy az alapellátás teljes körére kiterjedő, a szakdolgozóikat is érintő olyan írásos megállapodást tudjanak elérni, amely alapjául szolgálhat a szükséges kormányzati, országgyűlési intézkedéseknek. Az alapellátás helyzetének rendezését célzó tárgyalásukra előkészítő anyagot küldtek, amelyben részletesen felsorolják, milyen költségvetést érintő, illetve csak részben vagy azt nem érintő javaslataik vannak.