• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Teljes a gyógyszerpiaci felügyelet az OGYÉI-nél

Egészségpolitika Forrás: Weborvos Szerző:

Öt régióba szervezve végzi a kiskereskedelem felügyeletét, ellenőrzését a tisztigyógyszerészet.

Teljessé vált a gyógyszerpiaci felügyelet integrációja a Gyógyszerészeti és Élelemezés-egészségügyi Intézetben (OGYÉI) a tisztigyógyszerészeti rendszer március átvételével: a gyógyszergyártás és a gyógyszer-nagykereskedelem mellett immár a gyógyszerügyi hatóság feladatává vált a kiskereskedelem ellenőrzése is – ez utóbbi korábban ugyanis az Országos Tisztiorvosi Hivatalhoz tartozott. Minderről egy mai, az OGYÉI által rendezett sajtótájékoztatón esett szó.

Több mint négyezer gyógyszerárusító helyet ellenőriz a tisztigyógyszerészet, beleértve a közforgalmú patikákat, a háziorvosok kezelésében lévő kézi-, illetve kórházakban működő intézményi gyógyszertárakat, valamint a vény nélkül kapható terméket forgalmazó drogériákat, benzinkutakat.

Az átszervezéssel új struktúra jött létre, s július elsejétől már új rendszerben dolgozik a Tisztifőgyógyszerészeti Főosztály az OGYÉI Ellenőrzési és Technológiai Főigazgatósághoz rendelve. Ez is mutatja a tisztigyógyszerészet súlyát, jelezte Pozsgay Csilla, az OGYÉI főigazgatója, aki szerint fontos lépeseket tettek azért, hogy feloldják az egységes ügyintézés hiányát, a szakemberek egyenlőtlen terhelését. A tisztigyógyszerészek munkaterhelése ugyanis rendkívül hektikus volt: akadt, akihez 84, illetve volt olyan, akihez 282 gyógyszerforgalmazó hely felügyelete tartozott. Ezzel szemben most 168 egység tartozik egy szakemberhez. Igyekeznek a munkafeltételeken is javítani, hogy az ellenőrzést végző gyógyszerészek minél magasabb szakmai munkát tudjanak nyújtani. Ezért az adminisztrációt központosítják s integrálják az OGYÉI rendszerébe, iratsablonokat biztosítanak, egy-egy autót bérelnek az utazáshoz régiónként. Az eddig megyei szinten végzett hatósági munkát ugyanis öt régióba szervezi a gyógyszerügyi hatóság, a régiók élén egy-egy tisztifőgyógyszerész áll. Minden régióhoz biztosítanak egy adminisztrátort is, hogy a szakembereknek ne az adminisztrációval kelljen foglalkozniuk. Hogy nem kevés a papírmunka, azt jelzi, hogy éves szinten 160 ezer dokumentum generálódik ezen a területen.

Mint Reiter József, az OGYÉI Ellenőrzési és Technológiai Főigazgatóságának vezetője elmondta, szeretnék elérni legalább jövőre, hogy minden gyógyszertári egységbe eljusson egy tisztigyógyszerész. A felügyeletet korporatív szemléletben szeretnék ellátni, s az ellenőrzések célja sem az öncélú szankcionálás. Először figyelmeztetnek, aztán másodszor is, és ha nem elegendő a szép szó, a többszörös jelzés, vagy súlyos hiányossággal találkoznak, csak akkor vetik be hatósági eszközként a bírságolást. Ez viszont súlyos visszaesőknél akár ötszázmillió forint is lehet, ez ugyanis a bírságolás felső határa. Pozsgay Csillával együtt hangsúlyozták, hogy legfontosabb céljuk a jogkövető magatartás elérése a kiskereskedelmi gyógyszerforgalmazóknál, nem pedig a büntetés.

Az év második felétől havi helyszíni ellenőrzési terv alapján dolgoznak majd a főosztály munkatársai. Az ellenőrzési terv augusztus végére készül el, s kidolgozásában részt vesz a Magyar Gyógyszerészi Kamara is, amelynek elnöke, Hankó Zoltán elmondta, hogy az ellenőrzési terv „checklistáját" a kamara belső minőségügyi kézikönyve szempontrendszerének összehangolásával készítik. Olyan listát szeretnének összeállítani, amely mind a hatóság, mind az ellenőrzöttek számára világos és támogatható.

A patikusok reményei szerint a kamara és az OGYÉI intenzív együttműködésének köszönhetően végre kikerülnek a működési szabályzatból az idejétmúlt, vagy soha nem is alkalmazott, értelmetlen feltételek, amelyek sajnos még mindig szép számmal találhatóak a dokumentumban.

A régiós irodák adatai elérhetőek az OGYÉI honlapján a „Lakossági Gyógyszerellátás felügyelet" menüpontja alatt, ahol az is látható, hogy az országos tisztifőgyógyszerész, dr. Horváth-Hutás Tamás az Észak-Dunántúli Regionális Iroda vezetését is ellátja.