• nátha
    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

    • Tízből csak három magyar fújja ki helyesen az orrát

      Tízből csak három magyar fújja ki helyesen az orrát

  • melanóma
    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

    • Orvosi bravúr került a Guinness Rekordok Könyvébe

      Orvosi bravúr került a Guinness Rekordok Könyvébe

  • egynapos sebészet
    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

    • Egynapos sebészet: új szakmai kollégiumi tagozata van a területnek

      Egynapos sebészet: új szakmai kollégiumi tagozata van a területnek

Tisztifőorvos: Folyamatosan csökken az aktív fertőzöttek száma

Egészségpolitika 2021.01.12 Forrás: MTI
Tisztifőorvos: Folyamatosan csökken az aktív fertőzöttek száma

A kedden Magyarországra érkezett Pfizer- és Moderna-vakcinaszállítmányok további 51 ezer ember oltását teszik lehetővé.

A keddi Pfizer-szállítmányból 47 385 embert lehet beoltani, ugyanis az Európai Gyógyszerügynökség engedélyezte, hogy egy ampullából az eddigi öt helyett hat embert oltsanak be. Ezt az tette lehetővé, hogy a gyártó "jelentősen túltöltötte" az ampullákat, így azokból plusz egy dózis kinyerhető - közölte az országos tisztifőorvos a koronavírus-járvány elleni védekezésért felelős operatív törzs online sajtótájékoztatóján kedden.

Müller Cecília ismertette azt is, hogy a keddi Moderna-szállítmány 3600 ember beoltására elegendő, a vakcina egy ampullája tíz adagot tartalmaz.

Hétfő estig 78 579 embert oltottak be, elsősorban az egészségügyben dolgozókat és szociális intézmények lakóit. A szociális intézményekben az oltócsoportok helyszínen oltanak, a magasabb létszámú idősotthonok lakói után a vakcina mennyiségétől függően bővítik az oltandók körét - közölte.

Elmondta: a Moderna vakcinája hasonlóan működik a Pfizer-oltóanyaghoz, azaz egy hírvivő RNS (ribonukleinsav) alapú vakcina. Ez azt jelenti, hogy az oltóanyag csak azt az üzenetet továbbítja a sejtbe, hogy a vírusra jellemző fehérje termelődjön a szervezetben, ami ellen ellenanyag képződik. Az RNS-darabkától nem kell tartani, jól "be van csomagolva", mert anélkül gyorsan és könnyen elbomlana. A sejtbe jutva néhány nap alatt bomlik el, és nem épül be a genetikai állományba - fűzte hozzá.

Beszélt arról is, hogy a Moderna-vakcina tárolási feltételei egyszerűbbek: elég mínusz 20 Celsius fokon tárolni, így fél évig felhasználható, majd felolvasztás után 2-8 Celsius fokon a Pfizer-oltóanyagnál hosszabb ideig, 30 napig tárolható. A Moderna vakcináját nem kell feloldani, készen kinyerhető az ampullából, 18 év felett adható be, a második oltásig pedig 28 napnak kell eltelnie.

A tisztifőorvos beszámolt arról is, hogy a pedagógusok és szociális intézmények dolgozóinak korábbi teszteléséhez hasonlóan a szociális alapellátásban - a gyermekjóléti alapellátásban, javítóintézetekben dolgozók, házi segítségnyújtást végzők, falugondnokok, családsegítők, szociális munkások - is élhetnek a tesztelési lehetőséggel. Ők január 16-án és 17-én 127 mintavételi ponton kérhetnek tesztelést, amelyre a vakcinainfo.gov.hu és a koronavirus.gov.hu oldalon lehet regisztrálni.

Közölte, hogy hétfőn 696-tal nőtt az azonosított új fertőzöttek száma Magyarországon. Folyamatosan csökken az aktív fertőzöttek száma: 123 647-et tartanak nyilván. 5005 beteget ápolnak kórházban és 356-an szorulnak lélegeztetésre. Hétfőn 128, jellemzően szív- érrendszeri, különböző krónikus, anyagcsere-, cukorbetegségben szenvedő beteg halt meg.

Kérdésre válaszolva elmondta: a Pfizer és a Moderna vakcinája nem kombinálható, erre vonatkozóan nem végeztek kísérleteket. Az, hogy a Pfizer oltóanyagából öt helyett hat embert oltanak be nem ugyanazon mennyiség többfelé osztását jelenti, ugyanazt az oltóanyag-mennyiséget kapja mindenki - jegyezte meg.

Szintén kérdésre válaszolva elmondta: a koronavírus-fertőzésnek a szag- és ízérzékelés elvesztését kivéve nincs speciális tünete, ezért ha tüneteket tapasztal valaki az oltás után, az nem biztos, hogy koronavírus-fertőzésre utal.

Ha beigazolódik a fertőzés, akkor is biztos, hogy enyhén, szövődménymentesen zajlik le - hangsúlyozta Müller Cecília.

Szerbia meghosszabbította a beutazási korlátozásokat
Szerbia kedden meghosszabbította a beutazási korlátozásokat - mondta Kiss Róbert alezredes, a koronavírus-járvány elleni védekezésért felelős operatív törzs ügyeleti központjának vezetőhelyettese a keddi online sajtótájékoztatón. A beutazáshoz továbbra is 48 óránál nem régebbi, negatív PCR-tesztre van szükség, ellenkező esetben a beutazó tíznapos hatósági házi karanténba kerül - tette hozzá.

A szerbiai beutazási korlátozás állampolgárságtól függetlenül mindenkire vonatkozik - jegyezte meg Kiss Róbert. Hozzátette: kivételt jelentenek akik a személy- és nemzetközi teherforgalomban átutaznak az országon, akik diplomáciai mentességet élveznek, és nem vonatkozik a szabályozás a rendőrségi és katonai konvojokra, delegációkra, továbbá a 12 évnél fiatalabbakra, ha a velük utazó szülőnek van negatív tesztje, valamint azokra, akik mezőgazdasági földterület tulajdonosai, határ menti lakosok, és viszonosság alapján Szerbia területén dolgoznak.

Ismertette: Magyarországon 129 közúti, vasúti és vízi határátkelő van. A nemzetközi teherforgalomban Tornyosnémetinél, Parassapusztánál, Rajkánál, Hegyeshalomnál és Tornyiszentmiklósnál lehet belépni az ország területére. Kizárólag a személyforgalom számára 31 közúti és 2 vízi átkelőt jelöltek ki, 86 kisebb átlépési pont lezárásáról pedig intézkedtek.

Az alezredes emlékeztetett: több mint 4 hónapja állították vissza Magyarország teljes schengeni belső szakaszán ideiglenesen a határellenőrzést, azóta a teherforgalomban 449 539 járművet engedtek be az ország területére átutazási céllal és 352 417 tehergépkocsit magyarországi úti céllal. A legforgalmasabb átkelő Hegyeshalom volt, ott szeptember óta átutazási céllal 104 614 teherautó hajthatott be Magyarországra, míg 68 619 jármű érkezett ezen a határátkelőn keresztül Magyarországra. Második legforgalmasabb határátkelők Rajka volt, ahol a nemzetközi teherforgalomban 197 130 tehergépkocsit engedtek be Magyarországra.

Ismertette: jelenleg zökkenőmentes a forgalom az ország határátkelőinél, azonban a teherforgalomban a belépőoldalon Csanádpalotánál 2 órás, Röszkénél 3 órás, Tompánál pedig 2 órás várakozással kell számolni.

Az alezredes elmondta azt is, hogy az elmúlt 24 órában maszkviselési kötelezettség figyelmen kívül hagyása miatt 184 emberrel szemben intézkedtek a rendőrök, a jogszabály hatálybalépése óta pedig összesen 19 148-cal szemben.

Kiss Róbert elmondta: 174-en az önkormányzati rendeletek ellenére sem viselték a maszkot közterületen, közülük 49 embert figyelmeztetésben részesítettek, 67-et helyszíni bírsággal sújtottak, 58-at pedig feljelentettek. További egy emberrel szemben azért intézkedtek, mert a tömegközlekedésben nem viselt maszkot, 9-en pedig bevásárlóközpontban nem vagy nem megfelelően hordták a védőeszközt.

A boltokra, vendéglátóhelyekre, szálláshelyekre és szabadidős létesítményekre vonatkozó szabályok megszegése miatt eddig 700 rendőri intézkedésre volt szükség. Ebből 196 esetben az üzemeltető vagy a tulajdonos mulasztása volt megállapítható, 504 esetben pedig az üzletek korlátozott nyitvatartására vonatkozó szabályokat nem vették figyelembe.

Közölte: hétfőn a kijárási tilalommal kapcsolatos szabályok megsértése miatt 319 emberrel szemben intézkedtek a rendőrök. A november 4-étől hatályos kijárási korlátozás, majd az azt november 11-étől felváltó kijárási tilalom alatt már több mint 24 244 ezer esetben kellett intézkedniük a rendőröknek szabályszegőkkel szemben.

Az elmúlt napon is ellenőrizték a Magyarország területén személyforgalomban átutazókat, a tranzitszabályokat megsértőkkel szemben 54 esetben léptek fel. Az átutazókat szeptember óta ellenőrzik, a szabályokat be nem tartókkal szemben eddig 9524-szer intézkedtek.

Az elmúlt napon 9991 esetben ellenőrizték személyesen a rendőrök a hatósági házi karanténban lévőket. Hétfőn 3871 ilyen korlátozó intézkedést rendeltek el, jelenleg 25 532-en vannak hatósági házi karanténban. Közülük 2857-en vállalták, hogy a rendőrség elektronikusan ellenőrizze, betartják-e a karanténszabályokat - ismertette az alezredes.

Legolvasottabb cikkeink