• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Tizennyolcan haltak meg tavaly kórházi fertőzésben

Egészségpolitika Forrás: OEK - beb

A fertőzések komoly gazdasági problémát jelentenek, megnövelik az ellátás terheit és rontják a betegbiztonságot.

A fekvőbeteg-ellátó intézmények tavaly 111 kórházi járványt jelentettek, 37 járvánnyal kevesebbet, mint egy évvel korábban – derül ki az Országos Epidemiológiai Központ (OEK) összefoglalásából. A kórházi fertőzésekben 1326-an betegedtek meg, 1123 ápolt és 203 egészségügyi dolgozó. A fertőzésekben 18 beteg halt meg.

A fertőzésekben elhunytaknál az alapbetegségük mellett a következő kórformák fordultak elő: véráramfertőzés, tüdőgyulladás, sebfertőzés, húgyúti-, és alsó légúti fertőzés, agyhártyagyulladás, bélfertőzés, illetve influenza.

A 111 járvány csaknem 60 százaléka úgynevezett nem specifikus, vagyis egyéb közösségekben is előforduló járvány volt. A tipikus kórházi járványok az összes bejelentett járvány valamivel több, mint 40 százalékát tették ki. Ez utóbbiak száma az utóbbi 5 évben gyakorlatilag nem változott.

A nem specifikus járványok túlnyomó többségét, míg a specifikus kórházi járványok csaknem felét a bélfertőzések teszik ki. Előbbinél a bélfertőzések mellett, influenza, RSV, Legionárius betegség, és rühesség okozta járvány is előfordult. A nem specifikus kórházi bélfertőzések kórokozója a Calicivírus, a Rotavírus és egy-egy járványban a hepatitis-A vírus, illetve a Salmonella volt.

A nem specifikus kórházi járványok zömmel a belgyógyászatokon, a rehabilitációs, ápolási és krónikus osztályokon fordultak elő. De regisztráltak járványt pszichiátrián, csecsemő-gyermekgyógyászati osztályokon, PIC-en, sőt sebészeten, traumatológián, illetve ortopédiai osztályon is.

A tipikus kórházi járványok 40 százalékát az ismert, antibiotikumoknak ellenálló veszélyes baktérium, a Clostridium difficile okozta. A specifikus járványok között volt véráram, húgyúti és bélfertőzés, valamint tüdő-, és szemgyulladás. A specifikus járványok intenzív, sebészeti, idegsebészeti, urológiai, szemészeti, szülészeti, újszülött, PIC, belgyógyászati jellegű és krónikus osztályokon alakultak ki. Ezen belül a Clostridium difficile okozta fertőzések elsősorban a belgyógyászati és tartós ápolást végző osztályokon terjedtek, de jelentettek járványt intenzív, érsebészeti, traumatológia és urológiai osztályról is.

Az OEK összefoglalása szerint a 2014-ben bejelentett kórházi járványok száma az előző évben jelentetthez képest ugyan csökkenést mutat, de ez a csökkenés elsősorban a kevesebb nem tipikus kórházi fertőzésekből adódik. A specifikus kórházi fertőzések száma nem csökkent, viszont az utóbbi 5 évben jelentős változás tapasztalható a járványokat okozó kórokozók tekintetében. A járványok 40 százalékáért a Gram-negatív multirezisztens kórokozók, további 40 százalékáért pedig a Clostridium difficile a felelős. A fertőzések komoly gazdasági problémát jelentenek a kórházakban, megnövelik az egészségügyi ellátás terheit és rontják a betegbiztonságot.