• nátha
    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Több milliárd spórolható meg az új receptrenddel

Egészségpolitika Forrás: MTI

A gyógyszer ellátás változásait magyarázó kampány indul az orvosoknak, betegeknek, patikusoknak.

Évente több milliárd forint spórolható meg az egy hónapra elegendő gyógyszermennyiség kiváltásával, de megmarad az a lehetőség, hogy a beteg különleges élethelyzetére tekintettel, amelyet az orvosnak dokumentálni kell, több hónapra egy vényen történjen meg a gyógyszer felírása és kiváltása - közölte az egészségügyi államtitkárság szerdán az MTI-vel.

Márciustól az orvos egy vényen, egyszeri kiváltásra legfeljebb 30 napra elegendő gyógyszermennyiséget rendelhet, az eddigiekhez hasonlóan viszont fennmarad az a lehetőség is, hogy a krónikus betegségeknél az orvos három havi gyógyszert írjon fel, ugyanúgy három vényre, mint ahogy eddig ennek történnie kellett volna.
Mint a közleményben kifejtették: a korábbi tapasztalatok azt mutatták, hogy a lakosságnál jelentős, sokszor lejárt gyógyszerkészletek halmozódtak fel. Ennek oka sokszor, hogy a betegség változása, vagy mellékhatások jelentkezése miatt időközben már más gyógyszerre, hatáserősségre állítja át az orvos a beteget. Ezekben az esetekben mind a beteg, mind pedig a biztosító fizetett a gyógyszerért, amit végül nem használnak fel, hanem kidobják, amely nagyságrendileg évente több milliárd forint.
Így "a gyógyszerrendelésre és kiváltásra vonatkozó szabályozásváltozások célja a betegek gyógyszerköltségeinek csökkentése" - fogalmazott az államtitkárság.

Ennek érdekében az új gyógyszerek felírásánál - melyeknél nagyobb a kockázata annak, hogy a váltásra szükség lehet – egyszerre maximum egyhavi felírás és gyógyszerkiváltás lehetséges.

Március elsejétől az egyes vényekre azt is rá kell vezetni (melyet az orvosok vényíró szoftverének kötelezően biztosítania kell), hogy milyen időponttól egyhavi ellátási időszakra vonatkozik ez a recept. A beteg ezt követően az adott ellátási időszakot megelőzően már egy héttel kiválthatja a gyógyszertárban az adott vényt. Így biztosítható az, ha a három hónapos időközben a beteg átállítására van szükség, s akkor nem lesznek a beteg otthonában párhuzamos készletek, illetve - miként az elmúlt időszakban többször is történt – ha az adott gyógyszer árát csökkentik, azt kedvezőbb áron kaphatja meg a beteg. Tehát az orvosnál fel lehet írni a 3 havi gyógyszert, de azokat 3 különböző recepten teheti meg, amelyek kiváltására havonta lesz lehetőség a gyógyszertárakban.

Mivel ez év elején számos, a gyógyszerellátást, -rendelést és -támogatást érintő változás történt, a Nemzeti Erőforrás Minisztérium, az Országos Egészségbiztosítási Pénztár és a GYEMSZI mind a lakosság, mind pedig a szakemberek részére hamarosan átfogó tájékoztató kampányt indít - tette hozzá az államtitkárság.