Az ország egyik legmodernebbnek számító CT-berendezését adták a Semmelweis Egyetem Kardiológiai Központjában.
Két szívdobbanás alatt képes feltérképezni az emberi szívet a Semmelweis Egyetem Kardiológiai Központjában kedden üzembe helyezett Philips Brilliance iCT 256 CT-berendezés.
A Philips egészségügyi tevékenysége egyik zászlóshajónak számító eszköz nagyon gyorsan képes felvételeket készíteni az agyról és a szívről úgy, hogy közben a korábbiaknál 80 százalékkal kevesebb sugárdózis éri a betegeket.
„Magyarországon két helyen működik 64 szeletes Philips CT, amellyel kiváló szív-CT felvételeket lehet készíteni. A Kardiológiai Központban ma átadott 256 szeletes berendezés sokkal jobb képminőséget nyújt rövidebb idő alatt, alacsonyabb dózis mellett" – nyilatkozta portálunknak Erőss György, a Philips Magyarország Kft. egészségügyi üzletágának igazgatója. – „Külön büszkeséggel tölt el bennünket, hogy a magyar kardiovaszkuláris ellátás fellegvárának számító intézményben működhet csúcskategóriás CT-berendezésünk."
Az új berendezést elsősorban szív-CT vizsgálatokra fogják alkalmazni a Kardiológiai Központban, teljessé téve diagnosztikus tevékenységüket. Korábban Budapesten csak egy magán diagnosztikai központban volt elérhető a szív-CT vizsgálat, ezzel a fejlesztéssel a kardiovaszkuláris problémától szenvedő betegek sokkal szélesebb köre számára válik elérhetővé a non invazív kardiológiai diagnosztika.
Az egy másodperc alatt akár négyszer körbeforduló, 0,31 mm-es felbontással rendelkező berendezés egy fordulattal 8 cm széles területet képes feltérképezni, így egy szív-CT vizsgálat 1-2 másodpercig, de a teljes test vizsgálat is csupán néhány másodpercig tart rajta. A nagy teljesítményű számítógépekkel ellátott rendszer iDose nevű iteratív rekonstrukciós technológiája a képminőség romlása nélkül teszi lehetővé a jelentős mértékű dóziscsökkenés, ami főként az agyi és szívvizsgálatoknál bír nagy jelentőséggel.
„A Semmelweis Egyetem Kardiológiai Klinikája évente 2000 szívizom infarktusos beteget, az országban a legtöbb ilyen esetet lát el" – mondta Merkely Béla professzor, a Kardiológiai Központ igazgatója. – „A kardiovaszkuláris eseményekből eredő halálozás aránya Magyarországon háromszorosa az EU-15 országok átlagának. Ezért biztosan jó helyre kerül ez a berendezés" – vélte a kardiológus professzor.
Magyarországon kb. 25 ezer ember szenved el szívinfarktust évente. A nyolc éve működő szervezett szívinfarktus-ellátásnak és a korszerű gyógyszeres kezelésnek köszönhetően évente kb. 7000 esettel csökkent az infarktushoz kapcsolódó halálesetek száma. A további csökkenésben sokat segít a szív-CT-vizsgálat, amely gyors, alacsony kockázatú eljárás, ugyanakkor különösen részletgazdag megoldást kínál a diagnózis felállításához.
A napi betegellátáson túl a Semmelweis Egyetem kutatási tevékenységében is komoly szerepet játszik az új berendezés. A veszélyes plakkok kialakulásának kutatásával ugyanis előre jelezni a szívinfarktus kialakulását. A Kardiológiai Központ e tevékenység irányításához a korábban a Harvard Egyetemen dolgozó szakembert, dr. Maurovich-Horvat Pált hívta haza. Szerinte „ez a CT különlegesen szemléletes módon képes ábrázolni az érfali lerakódásokat, a koleszterindús és mészdús érfali plakkokat, amelyek az erek érelzáródáshoz vezethetnek."
A fejlesztéssel a magyarországi intervenciós kardiológia egyik meghatározó intézményének számító Kardiológiai Központ a kardiológiai diagnosztika területén is meghatározó szerepre tör, hiszen a jövőben nem csak a szív-MR, hanem a szív-CT vizsgálatokat is a legmodernebb technológiai környezetben, egymással együttműködve végezhetik el a Semmelweis Egyetem kardiológus és radiológus szakemberei.