Laboratóriumi fejlesztés az ivóvíz vizsgálatára az Országos Közegészségügyi Központban.
Az édesvizbázis és az ivóvíz hatékony, minden fertőzőforrásra kiterjedő vizsgálatát teszi lehetővé az a laboratórium, amelyet csütörtökön mutattak be Budapesten, az Országos Közegészségügyi Központban (OKK). Szentes Tamás országos tisztifőorvos a sajtótájékoztatón elmondta, szükség volt az 1,5 milliárd forintos laboratóriumi fejlesztésre, hiszen a szóban forgó technológiai háttér esetében az amortizáció elérte a 90 százalékot.
Ez a fejlesztés lehetővé tette, hogy egy kétszintű laborhálózatot hozzanak létre: egyrészt a kormányhivatali laborok szolgáltatásait fejlesztették, továbbá létrejött az OKK-ban egy csúcslaboratórium, amely akár katasztrófahelyzetben is képes gyorsan reagálni - közölte.
Szentes Tamás hozzátette, az egészséges ivóvíz biztosítása a harmadik évezred egyik legnagyobb kihívása. Az ivóvízbázist adó édesvizek esetében Magyarországon is volt példa arra, hogy nagymértékű szennyezések következtek be - utalt a tiszai ciánszennyezésre és a vörösiszapömlésre.
Kockázatot jelenthet a terrorfenyegetettség, amelynek célpontjai lehetnek az élővizek - emelte ki, hangsúlyozva, a most átadott laboratórium képes katasztrófahelyzetben is szavatolni az édesvizek, az ivóvíz biztonságát.
Vargha Márta, az Országos Közegészségügyi Központ víz-mikrobiológiai osztályának vezetője arról beszélt, hogy mintegy hatvan mikro-szennyezőanyag - például gyógyszermaradványok, hormonhatású anyagok, algatoxinok, újonnan terjedő kórokozók - meglétét vizsgálják folyamatosan, a fejlesztés célja, hogy ezek az ellenőrzések hatékonyan és korszerű módon történjenek.
A szakember kitért arra, hogy a laboratóriumi fejlesztés mellett egy mobil laboratóriumot is fel tudtak állítani, amely egy esetleges katasztrófahelyzetben azonnali mintavételre és részleges helyszíni vizsgálatra lenne alkalmas.
Az osztályvezető megemlítette, hogy már csak néhány település van az országban, ahol az arzénprobléma fennáll.
Hangsúlyozta, Magyarországon az ivóvíz nagyon biztonságos, minden településen korlátozás nélkül fogyasztható, a fővárosban pedig még a hazai és régiós összehasonlításban is kiválónak mondható a minősége. Azonban ez nem jelenti azt, hogy nem kell folyamatosan ellenőrizni a vízbázist és nem kell felkészülni a veszélyhelyzetekre - mondta Vargha Márta.