Az EMMI lassítaná a béremeléseket az egészségügyi ágazatban.
Az orvosok és egészségügyi dolgozók fizetését augusztusban emelték meg, a pótlékok és ügyeleti díjak azonban nem emelkedtek. A hatályos törvény szerint a pótlékok januárban emelkedhetnek a bérek után, de egy most benyújtott törvénymódosítás ezt elhalasztaná - írja a Hiradó.hu.
Az egészségügyért felelős államtitkár tavasszal jelentette be, hogy augusztustól - januárig visszamenőleg - megemelik az egészségügyi dolgozók bérét. Az alacsony keresetűek között volt, akinek 50 százalékkal emelkedett a fizetése. A pótlékok és az ügyeleti díjak azonban nem változtak. A korábbi megállapodás szerint ezek 2013 januárjától követték volna a béreket, de ez most elmaradhat.
Nem az emelt bérek után számítható magasabb órabérből számítják az ügyeleti díjat és a műszakpótlékokat, hanem az azt megelőzőből, ez körülbelül 400 forint differencia óránként - mondta Éger István, a Magyar Orvosi Kamara elnöke. Egy átlagos orvos körülbelül nyolcvan órát ügyel havonta. Ha az ügyeletért járó díj januártól megmelkedne, harmincezer forinttal keresne többet, mint idén. Ha ez elmarad, akkor emelt bért és az eddigi, alacsonyabb ügyeleti díjat kapja tovább.
Senki nem fog kevesebbet keresni, mint amennyit jelenleg keres, az ágazati békéhez azonban többletforrásokra van szükség - jelentette ki Papp Magor, a Magyar Rezidensszövetség elnöke.
Az Emberi Erőforrások Minisztériuma márciusban arról is megállapodott a rezidens orvosokkal, hogy 2013-ban ugyanakkora bérmelést kapnak, mint idén. Ehhez a dohánytermékek jövedéki adójánek emelése biztosítja majd a pénzt. A rezidensszövetség elnöke azt mondta, ha ez elmarad, ismét megírhatják a felmondóleveleiket.