Nem delegálható az olyan teljesítmény, ami egyértelműen orvosi ismereteket feltételez.
A Magyarországon terjedő és az angolból szolgaian átvett „non-doctor" megjelölés nem fedi helyesen a valóságot, hiszen az egészségügyben eddig is számtalan nem orvosi tevékenység volt és ismert ma is: nővérek, műtősnők, műtősfiúk, beteghordók... Téves elképzelés, miszerint ezzel az új foglalkozással a hiányzó orvosokat pótolni lehetne! Megkönnyítik ugyan a munkájukat, tehermentesítik őket, de nem vehetnek át orvosi feladatokat. Német kimutatás szerint az új munkaerő financiálisan nem könnyít az egészségügy kiadásain - írja az Magyar Orvosi Kamara folyóiratában megjelent, a mok.hu-n idézett cikkében Dr. Gaál Csaba emeritus, aki a tervezett szabályozás még válaszra váró kérdésekit is összegyűjtötte.
Az orvos megbízhat bizonyos feladatokkal olyan erre kiképzett személyeket – mert hiszen erről van szó! –, akik erre alkalmasak tanulmányaik és képességeik folytán. Egyes tevékenységek eddig is delegálhatók voltak jól képzett nővérek felé: vérvétel, vénakanül létesítése, infúzió bekötése, RR-mérés, dokumentáció.
Nem kevesen ellenzik az új munkakört vagy legalábbis fontolóra veszik a kiképzettek tevékenységének szűkítését a korábbi elképzelésekkel szemben. Német orvosok között végzett felmérés alapján 50%-uk úgy véli, hogy negatívan befolyásolhatják az orvosképzést, hiszen a medikusoknak és a leendő szakorvosoknak is el kell sajátítani azokat a gyakorlati ismereteket, melyeket ezek az asszisztensek végeznek. Azaz konkurenciát jelenthetnek az orvosképzésben... Valóban átvehetik ugyan a műtéteknél a második (ritkán az első) asszisztens szerepét (szükség esetén korábban is előfordult, hogy nővért kellett kampótartáshoz beosztani!), ezekben az esetekben azonban tulajdonképpen a leendő szakorvosok helyett állnak ott, akik viszont sokat profitálhatnának a beavatkozásokból, különösen akkor, ha az operatőr egyben oktat is, ami elvárható lenne! Az asszisztálás hozzá tartozik a (szak)orvosképzéshez!
Angol nyelvterületen az osztályos műtétek felvilágosítását ezek az asszisztensek végzik. Az Ambuláns Sebészet Nemzetközi Társasága szerint a felvilágosítást arra kiképzett nővér is megteheti. Véleményem (és a német gyakorlat szerint is) ez az álláspont elfogadhatatlan, ez ugyanis az orvos kötelessége! Nem delegálható az olyan teljesítmény, ami egyértelműen orvosi ismereteket feltételez – ide sorolható a betegfelvilágosítás is. Ne feledjük, hogy a legtöbb jogi következmény éppen a nem kielégítő és mindenre kiterjedő betegtájékoztatásból adódik - fejti ki véleményét Gaál Csaba.