A kormány szeretné vonzóvá tenni az egészségügyi pályát a fiatalok előtt.
Ebben a béremelés mellett az is nagy előrelépés, hogy az ápolók gyakorló ápolóként hamarabb beléphetnek a munkaerő-piacra - mondta az Emberi Erőforrások Minisztériumának (Emmi) egészségügyi koordinációért és EU-ügyekért felelős helyettes államtitkára az MTI-nek.
Páva Hanna szombaton a Lille-ben október 2. és 5. között megrendezett a szakmák Európa-bajnokságán nyilatkozott az MTI-nek. Az eseményen 16 szakmában 22 magyar versenyző is összeméri tudását európai kollégáival.
Páva Hanna hangsúlyozta, hogy az idei az első alkalom, amikor Magyarország az ápolás és gondozás kategóriában versenyzőt indít.
A helyettes államtitkár elmondta, hogy a szakma presztízsének növelése szempontjából fontosnak tartották a versenyen való megjelenést. A Magyar Kereskedelmi és Iparkamarával együttműködve készítették elő a magyar részvételt ebben a kategóriában, a versenyzők egy kéthónapos speciális felkészítésen is átestek.
Páva Hanna kifejtette: Magyarországon az egészségügyben egyfajta humánerőforrás-krízis van: kevés az utánpótlás, a szakma elöregedik. Különösen igaz ez a szakápolóknál, ahol az 50 év felé közelít az átlagéletkor.
Emlékeztetett arra, hogy a már végrehajtott, kétlépcsős béremelés némileg segített mérsékelni a válságot és amennyire a költségvetési források engedik, szeretnék folytatni a béremelést.
Elmondta, hogy a duális képzés bevezetése előtt csak érettségi után lehetett ápolói, ápolói asszisztensi, valamint gyermekápolói végzettséget szerezni, de a 2013-2014-es tanévtől ezek a képzések visszakerültek a középiskolába, és mintegy 900-an már ilyen keretek között kezdték meg tanulmányaikat. Aki érettségi után még egy évet tanul, gyakorló ápoló lehet, ami azonnali elhelyezkedési lehetőséget jelent, vagyis a korábbiakhoz képest előbb tudnak belépni a munkaerő-piacra - hangsúlyozta a helyettes államtitkára.
Páva Hanna kitért arra, hogy a tanulószerződés bevezetése szintén segítség a pálya népszerűsítésében, mivel a kórházakat is érdekeltté tette a tanulók foglalkoztatásában.
Szólt arról is, hogy az utóbbi években európai uniós forrásból több olyan továbbképzést, képzési programot indítottak, amelyek a szakdolgozók szakmai fejlődését segítette.