• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Zárt kasszában a drága biológiai gyógyszerek

Egészségpolitika Forrás: Weborvos Szerző:

A tételes elszámolás az erősebb kontrollt szolgálja a daganatos, autoimmun betegek terápiájában.

Havi hárommilliárd forinttal „tehermentesítik" a gyógyszerkasszát a tételes finanszírozásba átsorolt gyógyszerek, hatóanyagok, amelyek két lépcsőben kerültek a speciális – eddig leginkább a drága eszközöket (pacemaker, beültethető defibrillátor, stb.), és a még országosan nem elterjedt, költséges műtéti eljárásokat (például transzplantáció) magába foglaló – keretbe. Ez a „sor" a gyógyszerkasszából a gyógyító-megelőző kasszába került a Széll Kálmán Terv (SZKT) előírásainak megfelelően. Az átsorolt szereket azok a cégek szállíthatják a szakellátó intézményekbe, amelyek az OEP által lefolytatott közbeszerzésen nyertek.

A tételes kör az erősebb kontrollt szolgálja a nagy értékű gyógyszerekre, amelyekkel daganatos, autoimmun betegeket gyógyítanak. Februártól ugyanis egyes (autoimmun betegségekre) alkalmazott biológiai terápiás készítményeket, míg márciustól további onkológiai gyógyszereket soroltak a tételes körbe – fokozatosan, hogy az OEP is fel tudjon készülni az új finanszírozási szisztémára. Az átsorolt készítmények, hatóanyagok nagyságrendje 34,5 milliárd forintot tesz ki, a teljes tételes elszámolási kör (beleértve az eszközöket, eljárásokat) pedig 67,5 milliárd forint.

Az új rendszer alapvető eleme a maximális kontroll mellett, hogy a betegek gyógyításához megfelelő nagyságú „kvóták" álljanak az intézmények rendelkezésére olyan drága biológiai szerekből, amelyek egy része eddig patikai forgalomban is elérhető volt. Ehhez több évre visszamenőleg vizsgálták az érintett kórházak terápiás gyakorlatát, betegszámának alakulását, és némi puffert hozzáadva állapították meg a keretet. Eredetileg negyedévre bontva engedélyezték az intézményi keretek felhasználását, ám a túllépések miatt úgy döntöttek, az éves kvótával szabadon gazdálkodhatnak a kórházak – persze szigorúan csakis annyival, mert a zárt kasszában nincs lehetőség a túllépésre.

És mi lesz azokkal a betegekkel, akiknek a feje fölül elfogy a pénz? Ilyen nem történhet meg az OEP szerint, ugyanis vagy átcsoportosítják az intézményi fel nem használt gyógyszereket oda, ahol hiány merül fel, vagy át kell állni olcsóbb terápiára. Az OEP egész pontosan így fogalmaz: „Amennyiben a körültekintő és felelősségteljes keretgazdálkodás ellenére a rendelkezésre álló keret teljes egészében kimerül, úgy más közfinanszírozott terápiás alternatívákat kell alkalmazni." Természetesen azt a beteget, akit egy meghatározott terápiával kezdtek kezelni, nem állíthatják át másra, ez szigorú szakmai protokoll, amit a rigorózus keretgazdálkodásban is be kell tartani.

A rendszerben azért van biztonsági tartalék is, ugyanis a kvóták meghatározásánál az összes rendelkezésre álló alapmennyiség 80 százalékát osztották fel az intézmények között készítményenként. A fennmaradó 20 százalék és további – készítményenként változó mértékű – opciós rész áll rendelkezésre országos tartalékkeretként, amelyet orvosszakmailag indokolt igények szerint osztanak szét. Ha pedig indokolatlan felhasználással találkoznak, azt a szolgáltatókkal (kórházakkal) fizettetik meg.
A pazarlást nem tolerálja a többszörösen kontrollált rendszer: nem ampullát, hanem milligrammot finanszíroz a Pénztár, mondván, ma már korszerű adagoló készülékek vannak, amelyek képesek arra, hogy a megbontott, ampullában maradó gyógyszert légmentesen zárják további felhasználás céljára, s ne kerüljön a lefolyóba, milliókat elúsztatva.

A gyógyszerkassza az átsorolásnak köszönhetően tartani tudja az SZKT-ben meghatározott támogatási nagyságrendet az OEP szakemberei szerint: bár az első negyedévben még túlköltekezés mutatkozik, a kivezetés miatt vissza fog állni a megadott értékekre a kassza.