Kórelőzmény:
20 éves fiatal férfi, parkban találtak rá, zavart, kissé aluszékony, többször
hányt.
Statusából pozítivumok:
Bőre vörös, mk. tüdő felett pangásos szörtyzörejek hallhatók, normotensiós flapping tremora van, organikus neurológiai kórjele nincs. Miózist észlelünk.
Labor értékei közül kiemelendő:
Ph: 7,22 PCO2: 62 Hgmm. Se. bicarb. : 31 maeqv/liter
A lehetséges diagnózisok:
1. Szénmonoxiod mérgezés.
2. Alkohol méregezés.
3. Opiat túladagolás.
4. Kokain mérgezés.
5. Amphetamin tartalmú szer túladagolása.
A helyes válasz a 3-as.
A lehetséges terápiás lehetőségek:
1. Antipsychoticum(pl: Haloperidol 5 mg iv.)
2. Methadon 10 mg. iv.
3. Narcoticum antagonista (pl. Naltrexan 50 mg per os)
4. Naloxon frakcionáltan 2 mg. sz.sz. dózist 1 mg-al emelve.
Helyes válasz 4-es.
Megbeszélés:
A klinikum klasszikus opiát származék (legpopulárisabb a heroin) túladagolás tüneteire jellemző. Tudvalevő, hogy a heroin morfinná metabolizálódik és a morfin túladagolás tüneteit észleljük. Kiemelendő, hogy mk. tüdő felett a
szer légzésdepressiv hatása miatti pangás, majd tüdőoedema alakul ki, ugyanezzel magyarázható a klasszikus respirációs acidosis is, amelyre jellemző az alacsony PH mellett az emelkedett PCO2, ennek kompenzálára a megnövekedett Se.
bicarbonat (a kompezáció 10 Hgmm CO2 emelkedéshez általában l maeqv bicarbonat emelkedés társul). A kokain mérgezés és az amphetamin túladagolás is kizárható, mert mindkettő mérgezésre jellemző a stimulánsokra típusos klinikum, veritékezés, tachycardia, vérnyomás emelkedés, tág pupilla, hyperaktivitás, ehhez társulhatnak különösen kokain mérgezés esetén különféle ritmuszavarok, myocardium ischaemia, görcsök, bármilyen stroke utánzása és végül hypertermia. A szénmonoxid mérgezés kizárható, hiszen szabad levegőn találták a beteget és a szénmonoxid mérgezés zárt térhez kötött.
Ugyancsak nem valószínú az alkohol mérgezés sem, hiszen ebben a stádiumban nem jellemző a miosis, valamint a kialakuló pulmonalis pangás is ellene szól.
A terápiában a Naloxont alkalmazzuk, általában 2 mg-al kezdjük
intravénásan( ez többnyire drasztikus javulást eredményez, javul a beteg légzése, tudata visszatér), azonban a beteget szorosan obszerválni kell, mert a Naloxon hatása rövidebb ideig tart, mint a heroiné és a tünetek visszatérhetnek.
A Methadon adagolás inkább a leszoktatásnál jön számításba, krónikus adagolásával kielégíti a heroin utáni vágyat, egyben gátolja a heroin hatását is.
A Naltroxan elsősorban kb. egy héttel adagolandó a megvonásos tünetek kivédésére, ha ezen idő alatt nem vettek a betegek magukhoz opiátot.