Az Európai Unióban a bürokratikus késések és az új kezelések nagy költségei miatt a rákbetegek nehezen jutnak hozzá a gyógyuláshoz.
![]() |
Angliában pert nyert egy ápolónő, akinek orvosai nem voltak hajlandóak felírni egy új fejlesztésű gyógyszert, mivel azt egyelőre csak előrehaladott stádiumban levő mellrákosok kaphatják. Az ápolónő a legújabb kutatásokra hivatkozott, melyek megerősítették, hogy a korai stádiumban alkalmazott gyógyszer megnöveli a gyógyulási esélyeket, s ezt csatolta az Emberjogi Nyilatkozathoz. Így az állam kénytelen-kelletlen megítélte számára a kezelést, valamint kénytelen volt meggyorsítani a szer engedélyezését is.
Spanyolországban ilyen probléma nem történhet. Bár a termék ott sincs engedélyezve, de egy egyszerű kérvényezéssel három nap alatt megérkezik a gyógyszer az orvoshoz.
Ez csak egyik előnye a spanyol közegészségügynek a stockholmi Karolinska Intézet által kiadott felmérés szerint. Ezen kívül, Ausztriával és Svédországgal együtt ez az az ország, ahol a leggyorsabban és a legjobban kezelik a rákos betegeket. Az Egyesült Királyság a sor végén kullog. Európában ugyanis úgy tűnik, nem egyenlő eséllyel lehet hozzájutni a rákellenes készítményekhez.
Az Európai Gyógyszerügynökség (EMEA) autorizációjától számított pár hónapon belül az osztrák, a svéd és a spanyol állam engedélyezi az árusítást, nem így Magyarország, Norvégia, Lengyelország, a Cseh Köztársaság és Nagy-Britannia, ahol gyakran négy évet is kell várni, mire a bürokratikus útvesztőkön eljut az orvosság a rászorulókhoz.
Általában gazdasági okok késleltetik vagy nehezítik több ezer páciens gyógyulását, vagy épp veszélyeztetik életét a szív- és érrendszeri megbetegedések után második legtöbb emberéletet követelő kór miatt. Mivel a termékek meglehetősen drágák, az államnak az engedélyezés előtt döntenie kell a támogatás mértékéről.