Az Európai Bizottságnak az influenza pandémiás készültségi és reagálási tervről szóló közleménye kapcsán az EP szakbizottsága saját kezdeményezésű jelentésben fogalmazta meg véleményét az esetleges világjárványra történő felkészülésről.
Az Európai Bizottság által koordinált módon kialakított nemzeti pandémiás tervek döntő szerepet játszanak az esetleges influenza-világjárványra való felkészülésben - áll a ciprusi, Adamosz Adamou (szocialista) jelentésében
Az EP-képviselők szerint a nemzeti tervek elkészítéséhez a következő célokat kell kitűzni:
- a tagállamok közötti szükséges koordináció biztosítása;
- a lakosság körében a pánik megelőzése;
- az elsődlegesen elszigetelendő területek megállapítása;
- a népesség elsődlegesen beoltandó csoportjait tartalmazó listák elkészítése;
- a járvány elleni küzdelem során felhasználandó valamennyi termék igazságos elosztásának biztosítása.
A szakbizottság szerint az Európai Bizottságnak erőteljes koordinációs szerepet kell betöltenie a tagállamok között az Európai Unióban a világjárványra való felkészültséghez kapcsolódó összes tevékenység során, és erősítenie kell az Európai Betegségmegelőzési és Járványvédelmi Központ (ECDC) kapacitását azoknak a legfontosabb közegészségügyi intézkedéseknek meghatározása érdekében, amelyeket világjárvány esetén kell meghozni.
A képviselők ugyanakkor úgy vélik, hogy „a tagállamoknak meg kell vizsgálniuk a polgáraik megszólítására szolgáló legjobb módszereket, hogy a tájékoztatás az egész lakossághoz eljusson, beleértve az időseket, a fiatalokat, az írástudatlanokat és azokat, akik nem férnek hozzá korszerű kommunikációs eszközökhöz".
A jelentés szól az oktatás és válsághelyzet esetén megfelelő tájékoztatás fontosságáról, valamint arról, „hogy a megfelelő utasításoknak nem csupán a higiéniai szabályoknak való megfelelésre, hanem a mobilitás, a közlekedés és a foglalkoztatás területén az információnyújtásra is ki kell terjedniük".
A szakbizottság felszólítja az Európai Uniót, hogy tegye meg a szükséges intézkedéseket a megfelelő vírusölő-készletek beszerzésére. A tagországoktól azt várják el a képviselők, hogy „biztosítsanak potenciális megoldást a népesség 25-30 százalékának a hozzáférhető vírusölőkkel való ellátására".