A magyar gyógyszerészek, orvosok, fogorvosok, általános ápolók, szülésznők végzettségét automatikusan elismerik.
Egészségügy: az egészségügyi és szociális ellátások nemzeti hatáskörbe tartoznak, de vannak közös irányelvek. Május 1-jével lépett életbe a sürgősségi ellátás új, uniós szabályozásnak megfelelő rendszeréről, az S.O.S.-ről (S.O.S.: sürgős orvosi segítség) szóló rendelet. E szerint a kijelölt sürgősségi centrumokban bejelentés és a fizetőképesség ellenőrzése nélkül köteles ellátni a betegeket, akiket rögtön a főbejáratnál szakápolók irányítanak a megfelelő helyre.
Talán kipihentebb orvosok kezelik majd a betegeket, mivel az uniós munkaidő-szabályozás szerint 12 óránál többet nem dolgozhat egyfolytában egy egészségügyi dolgozó. Ami a más uniós országba utazók számára a legfontosabb: az eddig megszokott biztosítás helyett az úgynevezett E111-es formanyomtatványt kell beszerezni, ez igazolja az orvosi ellátásra való jogosultságot.
Egységes társadalombiztosítási kártya nincs az EU-ban. Ha egy biztosított uniós állampolgár azonnali orvosi kezelésre szorul, az egészségügyi ellátásokat bármelyik tagállamban igénybe veheti, ahol éppen tartózkodik. A külföldi, de uniós állampolgárok azonos elbírálásban részesülnek, mint az adott országban élők. Az E111-es nyomtatvány bemutatása azonban nem helyettesíti azokat a költségeket, amelyeket a helyben biztosítottaknak is maguknak kell fizetniük.
Diplomák: a csatlakozással az Európai Unió országaiban könnyebbé válik az itthon szerzett diplomák elismertetése, amely általában a munkavállalás egyik alapfeltétele. A magyar gyógyszerészek, orvosok, fogorvosok, általános ápolók, szülésznők, valamint az állatorvosok, építészek, illetve a jogászok végzettségét az úgynevezett ágazati irányelvek alapján automatikusan elismerik