Az EU Hatodik Kutatási Keretprogramjának (FP6) része volt Az étel minősége és a biztonság című projekt, amelynek kutatásait 2002 és 2006 között végezték, 685 millió eurós uniós költségvetésből. A cél az volt, hogy bebizonyítsák: a tudomány eszközeinek felhasználásával lehetséges egészségesebb élelmiszereket előállítani, ráadásul úgy, hogy ez ne menjen az élvezeti érték rovására, vagyis az evés továbbra is örömteli foglalatosság legyen.
A közzétett eredményekből megtudható például, hogy az organikusan termelt alapanyagokból készített étel sokkal táplálóbb, mint az, amelynek előállításához hagyományos, ipari módszerekkel készült alapanyagokat használtak fel. Egy kutatás kimutatta például, hogy a „nem gyári" tej 60 százalékkal több egészséges zsírsavat tartalmaz, továbbá 20 százalékkal több antioxidáns és vitamin van benne. Egy másik kutatásban kimutatták, hogy a hal és a tenger gyümölcseinek rendszeres fogyasztása megelőzi a belek rákosodását, s növeli a vér antioxidáns-potenciálját.
A kutatók a jól tartott állatokkal kapcsolatosan is végeztek vizsgálatokat, és tudományos eszközökkel kiderítették, hogy az életükben egészséges körülmények között tartott, „boldog" állatok húsa finomabb, mint azoké, amelyek növekedése során nem fordítottak különösebb figyelmet a tartás körülményeire.