Ha valaki egy rövid távú utazás, egy turistaút vagy egy hivatalos kiküldetés alkalmával megbetegszik, akkor olyan ellátásra jogosult a másik tagállamban, mint amilyen ellátásra annak a tagállamnak az állampolgárai jogosultak. Jövőre bevezetnek egy egységes európai társadalombiztosítási kártyát, amely a biztosítási jogviszony igazolására lesz alkalmas. Ennek a kártyának a birtokában mi igazoljuk azt, hogy egy másik uniós tagországból jövünk, és ha balesetért, ez ne következzen vagy egy heveny megbetegedés miatt szorulunk orvosi ellátásra, akkor Franciaországban a franciákkal azonos, ha Finnországban vagyunk, akkor a finnekkel azonos feltételek mellett vehetjük igénybe a sürgősségi ellátást,- mondta el
Kökény Mihály, a Szociális és Egészségügyi Minisztérium államtitkára.
Hozzátette: Ez különbözik egyébként tagországról tagországra, mert az Unióban ez nincs egységesítve. Ez azt jelenti, ha adott országban egy minimális készpénzes hozzájárulást fizetni kell az ellátásért, mondjuk 10 eurót, vagy 15-öt azért, hogy elmegyünk az orvoshoz, akkor nekünk is fizetni kell, ha odamegyünk. Ha nem kell fizetni, akkor nekünk sem kell fizetni, tehát ez lesz a sürgősségi ellátásra érvényes szabály.
Ha munkavállalók vagyunk és Franciaországban vagy Svédországban van a munkahelyünk, akkor a szociális biztonsági szabályok szerint ugyanolyan ellátásra vagyunk jogosultak, természetesen ugyanolyan járulékfizetés fejében, mint a svéd, a német, a francia vagy holland, mint ahogy Magyarországon vállal munkát a svéd és a német, ugyanúgy kell itthon, Magyarországon fizetni a társadalombiztosítási járulékot a magyar szabályok szerint és a magyar állampolgárokhoz hasonló ellátásra lesz jogosult. Tehát ezt nevezik az ellátások összehangolására vonatkozó elvrendszernek és ez érvényesül,- mondta el az államtitkár a Krónikában.