• nátha
    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

2,5 milliárd forintos büntetés a GVH-tól

Gyógyszerpiac Forrás: MTI

GVH: a vállalkozások az általuk megfelelőnek tartott arányban lettek a tender nyertesei a feltételezett megállapodás után.

Összesen csaknem 2,5 milliárd forint bírságot szabott ki egy gyógyszerkartell résztvevőire, három gyógyszer-nagykereskedő cégre és két tanácsadó vállalkozásra a Gazdasági Versenyhivatal (GVH). A GVH keddi közleménye szerint a Budapesti Egészségközpont Zrt. 2011. novemberében gyorsított meghívásos közbeszerzési eljárást írt ki a fővárosi önkormányzathoz tartozó tizenkét kórház számára, évente ötmilliárd forint értékben. A kiíró külső szakértőként alkalmazta a PharmAudit Kft.-t, amely az eljárás alá vontak összejátszását szervezte a Mezadin Piackutató és Marketing-kommunikációs Kft. segítségével.

Az elmarasztalt vállalkozások közösen érték el a pályázati kiírás módosítását úgy, hogy a pályázati feltételeket csak az Euromedic-Pharma Gyógyszernagykereskedelmi Zrt., a Hungaropharma Gyógyszerkereskedelmi Zrt. és a TEVA Gyógyszergyár Zrt. tudja teljesíteni, így a keret-megállapodásos közbeszerzési eljáráson csak ez a három nagykereskedő tudott indulni - közölte a versenyhivatal. A GVH tájékoztatása szerint ezután a PharmAudit Kft. koordinálásával a három nagykereskedő felosztotta egymás között a tizenkét fővárosi kórház számára kiírt pályázatban meghatározott 919 hatóanyagot annak érdekében, hogy mindannyian az általuk megfelelőnek tartott arányban legyenek a tender nyertesei.

A versenyfelügyeleti eljárás előzetes értesítés nélküli helyszíni vizsgálattal indult az eljárás alá vontak székhelyén és telephelyén 2013. április 9-én. A GVH bizonyítékként használta fel a rajtaütésen birtokba vett okiratokat és tanúvallomásokat - köztük védett tanúk vallomásait -, valamint mobiltelefon-cellainformációkat és számos okiratot.

A versenyhivatal úgy ítélte meg, hogy az Euromedic-Pharma, a Hungaropharma, a TEVA, a végelszámolás alatt álló PharmAudit Kft. és a Mezadin folyamatos jogsértést követett el, amikor befolyásolták a közbeszerzési kiírást, közbeszerzési ajánlatuk benyújtása előtt egymásra tekintettel meghatározták ajánlati áraikat és felosztották egymás között a piacot.

A GVH ezért a három gyógyszer-nagykereskedő cég mindegyikére 792 millió forint, a Mezadin Kft.-re 66,6 millió forint, a végelszámolás alatt álló PharmAudit Kft.-re pedig 12 ezer forint bírságot szabott ki.

A versenyhivatal közleménye szerint a bírság kiszabásakor valamennyi eljárás alá vont esetében egységesen a közbeszerzési eljáráson elért nyertes ajánlatok összértékének háromszorosából indultak ki. A szervező PharmAudit Kft. és Mezadin esetében a bírság megegyezik a törvény szerint kiszabható maximummal.

Az ügyben feltárt jogsértést súlyosbítja, hogy az árak meghatározását és a piac felosztását célzó egyeztetések sikerrel jártak - hangsúlyozta a GVH.

Enyhítő körülményként értékelte ugyanakkor a hivatal, hogy az érintett kórházak tovább versenyeztethették az ajánlatokat, a nyertes nagykereskedőknek a tender keretében elért tényleges forgalma pedig összességében 400 millió forinttal kevesebb volt, mint az aláírt keretszerződésben rögzített érték.

A TEVA és a Hungaropharma nem ért egyet a GVH-bírsággal
Az MTI érdeklődésére a TEVA Gyógyszergyár Zrt. közölte, hogy nem ért egyet a döntéssel, és minden lehetséges jogi lépést megtesz a döntés megváltoztatása érdekében.

A Hungaropharma Gyógyszerkereskedelmi Zrt. határozott álláspontja, hogy - a GVH megállapításával szemben - jogsértést semmilyen tekintetben, semmilyen módon nem követett el. Ezt az eljárás folyamán mindvégig hangsúlyozták, az erre vonatkozó bizonyítékaikat és a jogi érvelésüket előterjesztették - írta válaszában az MTI megkeresésére a Hungaropharma. Hozzátették: a versenytanács határozatát tanulmányozzák, az abban foglalt megállapításokat elemezik, értékelik, ezt követően döntenek a szükséges lépésekről.

A Euromedic Pharma megfellebbezi a GVH határozatát