Az Új Széchenyi Terv gyógyszeripari akcióterve a gyógyszeripari pályázatok kiemelt kezelését ígéri.
A hazai gyógyszeripar az egészségápolási termékek gyártásával, valamint a mozgásszervi profil erősítésével kapcsolódhat a komplex egészségipari programba, amely az Új Széchenyi Terv egyik kiemelt programja - derül ki a terv vitairatából.
A Nemzetgazdasági Minisztérium honlapján is olvasható dokumentum szerint a gyógyszergyártást egyrészt érdekeltté kell tenni, hogy - erősítve az együttműködést az egészségturizmus szereplőivel - a mozgásszervi gyógyszerek kutatás-fejlesztésére, illetve gyártására nagyobb kapacitásokat hozzon létre.
Másrészt szorgalmazni kell, hogy a hazai gyógyszeripari szereplők gyártási profilja bővüljön az egészségápolási (consumer health) vonalon.
A vitairat szerint a hazai gyógyszeripar - a gyógyfürdőkkel és a kozmetikumok gyártóival együttműködve - több vénymentes és gyógyszernek nem minősülő készítmény előállításával tud bekapcsolódni a hazai egészségiparba.
Mindezek érdekében az Új Széchenyi Terv gyógyszeripari akcióterve a gyógyszeripari pályázatok kiemelt kezelését ígéri.
Az akcióterv szerint a kormány erősítené a természettudományos képzést, és biztosítaná a gyógyszeripari gyártás és kutatás-fejlesztési tevékenység munkaerő utánpótlását a munkaadók bevonásával.
Szerepel a tervben Magyarországon akkreditált klinikai vizsgálóhelyek létrehozása a klinikai vizsgálatok teljes vertikumát felölve. Emellett az ágazat-specifikus szabályozási környezet és a gyógyszeripart sújtó terhek versenyképességi szempontú vizsgálatát is kilátásba helyezi az akcióterv.
A vitairat kiemeli, hogy a gyógyszeripar a világon az egyik legdinamikusabban fejlődő iparág. A magyarországi gyógyszeripar több mint százéves hagyománnyal rendelkezik, és jelenleg is meghatározó, amely a válság ellenére is talpon tudott maradni. Ez az iparág potenciális húzóágazat lehet Magyarországon, amennyiben a fejlődéséhez szükséges kedvező feltételek megvalósulnak.
A gyógyszeripari fejlesztések eredményeként a szektorban dolgozók létszáma az összes ipari alkalmazott 4 százalékára nőhet a 2007. évi 2,2 százalékról. Az ágazat termelése az ipari termelés 3 százalékát, az ipari export 4 százalékát és az ipari beruházások 6,6 százalékát adhatja, míg 2007-ben ez a szektor adta az ipari termelés 2,7 százalékát, az ipari export 3,3 százalékát és az ipari beruházások 6,6 százalékát.