A Richter Csoport munkáját több leányvállalat, közös vezetésű és társult cég támogatja.
És most lássuk, hol és hogyan ért el sikereket a cég?
A Társaság 2002-ben a Polfa Grodzisk apportálásával a lengyel gyógyszergyártó cégben stratégiai befektetőként 51 százalékos többségi tulajdonrészt szerzett, ami mára 99,86 százalékra növekedett. Beruházási programjának keretében a késztermék-gyártást korszerűsítette, jelentős infrastrukturális, informatikai és környezetvédelmi fejlesztéseket hajtott bére. A készgyógyszer-gyártó mellett Pilot üzemet és készáru raktárt is épített. A fejlesztések nyomán a Gedeon Richter Polska ma Lengyelország egyik legmodernebb gyára.
Oroszországban hagyományosan népszerűek a Richter Gedeon gyár termékei. Az orosz piacon tudják, hogy ezek megbízhatók, hatékonyak és nem utolsó sorban megfizethetőek. 1996-ban egy Moszkva közeli termelőüzem építéséről döntöttek. A 3 évvel később átadott kézi csomagolóüzemben már gyártottak is, 10 esztendeje pedig a „Gedeon Richter-Rus" leányvállalat hivatalos megnyitójára került sor. Azóta a Csoport orosz tagvállalata sokféle terápiás terület gyógyszereit – egyebek között allergiaellenes, szív-, érrendszeri-, fekélyellenes, gyulladásgátló szereket, nyugtató, antibakteriális készítményeket – állít elő és csomagol.
És egy másik állomás, másik helyszín: Románia. A marosvásárhelyi Gedeon Richter Romania története az Armedica gyógyszergyár alapkőletételével 1985-ben kezdődött, majd 4 évvel később már a gyártással folytatódott. Az anyavállalat 1998-ban a román államtól a cég 50,9 százalékos többségi részesedését megvásárolta. 2003-ban pedig a neve Gedeon Richter Romania S.A.-ra változott. A többszöri tőkeemeléseknek köszönhetően a Richter tulajdonrésze csaknem 100 százalék lett. A közép- és hosszú távú stratégia része a jól működő marketinghálózat, a minőség-biztosítási rendszer és minden olyan feltétel megteremtése, amely a nemzetközi szabványoknak megfelelő, korszerű gyógyszergyártást tesz lehetővé. Nos, ennek valóra váltása és alkalmazása nagyszerűen sikerült Romániában.
Az azóta eltelt időkben rendkívül komoly infrastrukturális fejlesztéseket hajtottak végre. Regionális fejlesztő laboratóriumot alakítottak ki, logisztikai centrumot építettek és működtetnek, tabletta-, galenusi-, kiszerelő üzemeket fejlesztettek és nem utolsó sorban az ellátó rendszereket korszerűsítették. Mára elmondható, hogy a romániai leányvállalat a gyógyszerpiacon keresett, hatékony készítményeket gyárt, különböző bel- és külföldi GMP inspekciónak felel meg.
A Richter Csoport a szomszédos Romániában kiterjedt disztribúciós hálózatot üzemeltet. Nemcsak egy gyógyszer-nagykereskedelmi és egy kiskereskedelmi cég többségi tulajdonosa, hanem 120 patikából álló láncolatot is működtet. Ezekben a gyógyszertárakban mindenekelőtt a vevők kiszolgálása során a Richter Csoport gyártotta termékek promóciója és eladása történik.
Ugorjunk Nyugatabbra, egészen a németországi Dengelsbergbe, ahol 2007-ben 22,9 millió eurós akvizíció történt, nyomában pedig 70-30 százalékos üzleti részesedéssel a Richter–Helm biotechnológiai vegyes vállalat megalakult. A Csoport eme tagja a biotechnológia bakteriális ágára specializálódott korszerű üzemmel, kutatási-fejlesztési, laboratóriumi és fél üzemi kapacitásokkal, 200 dolgozót foglalkoztatva tevékenykedik.
A Richter Gedeon Nyrt. sem fejlesztésben, sem térbővítésben nem állt meg az öreg kontinensen. A rohamléptekben fejlődő Indiába is eljutott. Egyébként a magyar cégóriás és az indiai Themis üzleti kapcsolata 1969-től datálódott, amikor is hatóanyag és gyógyszergyártásra közös vállalatot alapítottak. 2004-ben a Richter 5 százalékos tulajdonlásával a Themis Medicare, valamint a Társaság az együttműködés bővítéséről döntött, és Richter-Themis Medicare néven új vállalatot alapítottak. Ekkor már a Richter Gedeon Nyrt.-nek 51, a Themis Medicare-nek 49 százalék lett a tulajdoni hányada.
(folyt. köv.)