Az elemzői várakozásoknál lényegesen jobb első negyedévi eredményről számoltak be.
A társaság 87,675 milliárd forint konszolidált árbevételt ért el 2015 első negyedévében, az anyavállalat tulajdonosaira jutó eredmény 15,044 milliárd forint lett a nemzetközi pénzügyi jelentési szabvány (IFRS) alapján készült gyorsjelentés szerint.
A portfolio.hu által készített konszenzus szerint az elemzők 86,5 milliárd forint árbevételre és 11,5 milliárd forint nettó eredményre számítottak.
A társaság export árbevétele 2,2 százalékkal mérséklődött, 249,3 millió euróra. A legjobban az ukrán kivitel esett vissza, de csökkent az oroszországi és a kelet-európai forgalom is, míg a többi piacán növekedést ért el a Richter.
Az ukrajnai forgalom euróban 50 százalékkal csökkent, az oroszországi kivitel 12,2 százalékkal lett alacsonyabb. Az EU10 régióban - az unióhoz később csatlakozott országokban - 12,7 százalékkal csökkent a kivitel, míg a nyugat-európai piacon 12,4 százalékkal nőtt a bevétel. Kínában 16,7 százalékkal, Latin-Amerikában 20,6 százalékkal növelte exportját a Richter. Az Amerikai Egyesült Államokba irányuló kivitel - euróban - 31,8 százalékkal haladta meg a bázisidőszakit.
A csoport összes árbevétele euróban 284,1 millió eurót tett ki, amely 0,8 százalékkal alacsonyabb a tavalyi első három havinál.
A magyarországi forgalom 1,5 százalékkal nőtt, 10,738 milliárd forintot ért el.
Az üzleti tevékenység eredménye 36,8 százalékkal javult a bázisidőszakhoz képest, 13,85 milliárd forintot tett ki. A növekedést a javuló fedezeti hányaddal, a csökkenő marketing és kutatás-fejlesztési költségekkel, valamint az egyéb bevételek és ráfordítások negatív egyenlegének mérséklődésével magyarázza a jelentés. Utóbbi egyenleget javította, hogy a Richter a bioszimiláris termékfejlesztéshez kapcsolódóan egyszeri összeget kapott a Stada gyógyszergyártól, ennek nagyságát azonban nem közölte.
Az első negyedévi nyereséget a pénzügyi eredmény is javította, amely 2,262 milliárd forint nyereség volt 2015 első három hónapjában, szemben a bázisidőszaki 1,149 milliárd forint veszteséggel.
Az egy részvényre jutó eredmény 81 forint lett az idei első negyedévben, míg a bázisidőszakban 50 forint volt.
A Richter részvényeivel a Budapesti Értéktőzsde prémium kategóriájában kereskednek. A keddi kereskedést 4475 forinton zárta a papír, az elmúlt egy évben a legmagasabb árfolyama 4780, a legalacsonyabb 3300 forint volt.
Nem változtatott idei előrejelzésein a Richter
A Richter Gedeon Nyrt. a jó első negyedéves eredmények ellenére nem változtatott a februárban előrejelzett 7-8 százalékos, euróban számolt, idei forgalomcsökkenési várakozásán. Bogsch Erik, a gyógyszergyár vezérigazgatója szerdai sajtótájékoztatóján úgy vélekedett, hogy a rendkívül bizonytalan környezet miatt még korai lenne túlzott optimizmust feltételezni. Hangsúlyozta, hogy az orosz és ukrán gazdasági-politikai helyzet, másrészt az árfolyam ingadozások is jelentősen befolyásolhatják a társaság további teljesítményét.
Hozzátette, hogy a tavalyi bázis nagyon alacsony volt, ez is hozzájárult az idei első negyedévi eredmény 61 százalékos növekedéséhez. Emellett a gyógyszergyár eredményesen csökkentette a költségeit, továbbá a pénzügyi tevékenység pozitív egyenlege is javította az eredményt.
Az első negyedévben Ukrajnában a felére esett vissza a Richter forgalma. A politikai és gazdasági bizonytalanság miatt rendkívüli mértékben csökkent a vásárlóerő, továbbá a hrivnya gyengülése is hozzájárult a bevételek csökkenéséhez. Oroszországan rubelben számolva forgalomnövekedést ért el a vállalat, de euróban ez csökkenést jelent a rubel gyengülése miatt - fejtette ki a vezérigazgató.
A kelet-európai piacon Romániában volt még számottevő forgalomcsökkenés, míg Lengyelországban enyhén emelkedtek a bevételek. A nyugat-európai országokba irányuló kivitel tovább bővült. Bogsch Erik hozzátette, hogy az Európai Unióban a bevételek ma már nagyjából fele-fele arányban oszlanak meg a nyugati és a keleti országok között.
A vezérigazgató hozzátette, hogy a külpiacok közül Kína és Latin-Amerika stabilan növekvő piac lesz a jövőben.
Az első negyedév eseményei közül Bogsch Erik kiemelte, hogy az Amerikai Egyesült Államok gyógyszerügyi hatósága, az FDA visszaigazolta a cariprazine nevű antipszichotikum törzskönyvezési kérelmének újrabeadását. A gyógyszergyár várakozásai szerint a második negyedév végére a készítmény megkaphatja az amerikai forgalomba hozatalhoz szükséges hatósági véleményt. Ugyanerre a vegyületre vonatkozóan sikerrel zárult több olyan klinikai vizsgálat, amely szükséges az európai törzskönyvezéshez.
Áprilisban az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) jóváhagyta az Esmya hosszú távú alkalmazását a méhmióma kezelésére. Az eredeti nőgyógyászati készítmény várhatóan június végén erre az indikációra is megkaphatja a forgalombahozatali engedélyt.