A márciusi megugrást az okozta, hogy a korlátozások miatt sokan nagyobb mennyiséget szereztek be az átlagosnál, előrehozták a vásárlást.
A támogatott vényköteles gyógyszerek forgalma hatalmasat zuhant áprilisban a márciusi kiugrás után, igazolva, hogy a márciusi kiugrást az előrehozott vásárlások okozták. Áprilisban az előző hónaphoz képest Budapesten és Borsod-Abaúj-Zemplén megyében, az előző év azonos időszakához mérten pedig szintén a fővárosban mérséklődött legnagyobb mértékben a forgalom - derül ki a Hiflylabs kutatásából, amelyet a Napi.hu foglal össze.
2020 áprilisában 42,7 milliárd forintért váltottak ki vényköteles gyógyszereket a hazai a patikákban, ez 27,8 százalékkal marad el a márciusi értéktől, és 3,4 százalékos visszaesést jelent a 2019-es havi átlaghoz képest. 2020 első 4 hónapjának forgalma azonban még így is 11,7 százalékkal haladja meg előző év azonos időszakát.
A márciusi megugrás egyértelműen annak volt köszönhető, hogy a bevezetett korlátozások miatt sok beteg bizonyos termékekből nagyobb mennyiséget szerzett be az átlagosánál, előrehozta vásárlását. Az áprilisi gyenge forgalom annak fényében még hangsúlyosabb, hogy 1 év alatt 1,8 százalékos árnövekedés volt a támogatott gyógyszerek körében. Az eladott gyógyszerek dobozszámát vizsgálva a 2020. áprilisi forgalom 1,2 millió dobozzal marad el az előző év azonos időszakától a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő adatai alapján készült Hiflylabs elemzés szerint.
2019 áprilisához képest jelentős a visszaesés Budapest mellett Hajdú-Bihar és Csongrád megyében is. Ez nagyrészt annak köszönhető, hogy ezeken a területeken a patikai gyógyszerforgalom jelentős részét generálják a kórházi intézményekből kijövő betegek. A műtétek elhalasztása, a kórházi ágyak kiürítése, kórházak általános kerülése pedig erősíthette a gyógyszerforgalom visszaesést ezekben a régiókban.
Csongrád és Hajdú-Bihar megyében a csökkenést jelentős részben a daganatellenes szerek visszaesése okozta, amely részben szintén intézményi hatásnak köszönhető.