Az űrhajók fedélzetén tapasztalható folyamatos sugárzás okolható a hatékonyság csökkenése miatt.
A hosszú űrmisszión tartózkodó űrhajósoknak azzal is szembe kell nézniük, hogy a magukkal vitt gyógyszerek hatékonysága csökken - idézte amerikai kutatók megállapítását a BBC hírportálja (http://www.bbc.co.uk).
Az amerikai Johnson Space Centre tudósai tanulmányukban az űrből visszatért és a Földön maradt gyógyszerek elemzésével kimutatták, hogy egyes szerek hatékonysága gyorsabban csökken az űrben.
Az amerikai gyógyszerkutatók lapjában, az AAPS Journal című szakfolyóiratban (http://www.aaps.org) közzétett eredmények szerint az űrhajók fedélzetén tapasztalható folyamatos sugárzás okolható a hatékonyság csökkenése miatt.
Az űrközpont kutatói négy-négy gyógyszeres dobozt állítottak össze 35 különböző medicinából, majd az egyik sorozatot elküldték a Nemzetközi Űrállomásra, míg a másikat földi körülmények között tárolták. A dobozok eltérő időt töltöttek el az űrben, az egyik például csak 13 napot, míg egy másik csaknem két és fél évet (28 hónapot). A visszatért és a Földön maradt dobozok tartalmát elemezve kiderült, hogy a vizsgált szerek egy részének csökkent a hatékonysága az űrben, minél tovább volt úton, annál nagyobb mértékben.
A kutatók úgy vélik, az egyre hosszabb idejű missziók miatt megnövekszik a gyógyszerek iránti igény az űrben, ezért erre a kérdésre is figyelni kell.
A földi használatra szánt gyógyszerek csomagolásán a gyártók feltüntetik a lejárati időt, ez azonban meghatározott körülmények közötti tárolásra vonatkozik. Szokásos esetben azt javasolják, hogy a szereket napfénytől védve, hűvös, száraz helyen tartsák. Egy űrutazás során azonban különleges viszonyok uralkodnak, nagyobb sugárzás és rezgés, mikrogravitáció és szén-dioxidban dús környezet, változó nedvességtartalom és hőmérséklet teszik próbára a hatóanyagok stabilitását.