• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Díjazták a hepatitis C elleni gyógyszereket

Gyógyszerpiac Forrás: Weborvos

Átadták a gyógyszerkutatás Nobel-díjának is nevezett Prix Galien díjat Belgiumban.

A szakmai elismeréssel az idén a Hepatitis C elleni harcban áttörést jelentő gyógyszereket díjaztak. A „néma gyilkosnak" is nevezett kór legnagyobb veszélye, hogy az esetek többségében nem okoz tüneteket, így a vírushordozók tudtukon kívül is továbbadhatják a betegséget. Az új szerek a korábbi terápiák eredményességét ugrásszerűen javítják.

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) „virális időzített bombának" nevezte a Hepatitis C vírust. Becslések szerint jelenleg világszerte 210 millió ember hordozza, és évente három-négy millió újabb beteg fertőződik meg vele. A vírushordozók 70-80 százalékának nincsenek tünetei, nem fordulnak orvoshoz, ezért a betegséget általában nem ismerik fel időben, és arról sem tudnak, hogy továbbadták azt. Amikorra a Hepatitis C vírus (HCV) panaszokat okoz, a beteg máját sokszor már nem lehet megmenteni.

A Hepatitis A és B fertőzésekkel szemben a Hepatitis C ellen jelenleg nem létezik védőoltás. Ha a HCV fertőzés krónikussá válik, olyan súlyos és halálos betegséghez vezethet, mint a májzsugor vagy a májrák. A statisztikák szerint az európai országokban végzett máj-transzplantációk mintegy negyedéért a HCV okolható.

Az idén a Hepatitis C fertőzés gyógyítását szolgáló új gyógyszerek kapták a belga nemzeti Galien-díjat. A Janssen díjazott gyógyszere a betegség kezelésére jelenleg alkalmazott gyógyszerekkel kombinálva a klinikai vizsgálatok eredményei szerint a kezelésben korábban nem részesült betegek esetében 71 százalékkal növeli az eredményesen kezelt betegek számát. A korábban már hagyományos kezelésben részesülő betegek esetében a betegség kiújulását követő új terápia alkalmazása közel négyszeresére növeli az eredményesen kezelt betegek számát.

A hepatitis C kezelésére szolgáló díjnyertes gyógyszereket tavaly törzskönyvezte az Európai Unió gyógyszerügyi hatósága. Több országban társadalombiztosítási támogatásban részesülnek, s számos országban – köztük Magyarországon — jelenleg folyik a TB-támogatásra jogosultság elbírálása.

A gyógyszerészet Nobel-díjának is nevezett Prix Galien-t 1970-ben alapították Franciaországban. Ezzel a gyógyszerpiacra bevezetett legfontosabb újdonságokat és a legjobb kutatócsoportok friss eredményeit díjazzák a gyógyszerkutatás területén.