A fogyasztói szervezetek úgy vélik, hogy a gyártók és kiskereskedők 2003 óta megtévesztik vásárlóikat.
A franciaországi gyógyszer-kiskereskedelmet ennek a negyedévnek a vége táján alighanem alaposan átformálják majd azok a regulációs változások, melyek értelmében – például – körülbelül kétszáz vény nélküli gyógyszert a patika pult előtt, a kasszánál elhelyezett polcokról árulhatnak majd. Eddig az ország legnagyobbrészt önálló patikus-kiskereskedői a receptköteles és vény nélküli gyógyszereket egyaránt a pult mögül adták ki.
A változás nyomán várható, hogy élesedik majd az árverseny a vénynélküli szerek piacán. Franciaország nem szabályozza az ilyen (és nem támogatott) termékek árát, a gyógyszerészek azonban, akik most még a pult mögött tartják őket, ritkán írják ki, melyik mennyibe kerül.
Mihelyt azonban a vevők ár-alapon választhatnak majd a termékek – és a gyógyszertárak – közül, a verseny várhatóan lenyomja majd az árakat.
A fogyasztói (érdekvédelmi) szervezetek úgy vélik, hogy a gyártók és kiskereskedők 2003 óta – amikor a kormányzat egy sor terméket levett a támogatási listáról – megtévesztik vásárlóikat, s a vény nélküli termékek árusítási módjának tervezett átalakítása részben e szervezetek panaszainak eredménye.
A Leem, azaz a francia gyógyszeripar szervezete érthetőnek találja, hogy a fogyasztókat aggasztják a támogatási státusz megváltozása nyomán bekövetkezett áremelkedések, de rámutat, hogy ezeket részben a promóciós költségek és a forgalmi adó növekedése okozta.
A Leem a minap írt alá egy megállapodást a gyógyszerészek képviselőivel és az önmagukat gyógyszerező franciák civil-szervezetével (Afipa), amelyben vázolják a vénynélküli gyógyszerek optimális árazásának irányelveit. A dokumentum szorgalmazza, hogy a döntések fő motívuma a gyógyszerek mindenki számára való hozzáférhetősége, és egyértelmű, átlátható gazdasági kapcsolatok létrejötte legyen.
Roselyne Bachelot egészségügyi miniszter várhatóan május végén teszi közzé az öngyógyszerezési státuszra esélyes termékek listáját. Egyebekben viszont megerősítette a gyógyszerészek befolyását a vénynélküli gyógyszerek forgalmára, amennyiben kizárta annak lehetőségét, hogy ilyen készítményeket patikákon kívül más üzletekben is árusítsanak.
A tárcavezető egy rendezvényen, melynek témája a vény nélküli gyógyszerek liberalizációja volt, nemrégiben oda nyilatkozott, hogy Franciaország gyógyszertári rendszere három pilléren nyugszik. Az egyik, hogy a patikák tulajdonosai gyógyszerészek, a másik, hogy szigorúan szabályozzák a gyógyszertárak földrajzi koncentrációját, a harmadik pedig, hogy a vásárló közönség csak gyógyszertárból juthat gyógyszerhez.
A kormányzat azt tervezi, hogy a vénynélküli gyógyszerek liberalizációjával együtt jogszabályban engedélyezi, hogy a gyógyszerészek központosított beszerzési és elosztó szervezeteket hozzanak létre. „Célunk, hogy minden egyes gyógyszertár – legyen kicsi vagy nagy – versenyképes árat kapjon a nem támogatható termékek nagy részéért" – mondta Bachelot a Scripnek.