A készítmények valódiságát azok fogyasztóknak történő kiadásakor hitelesítik a patikákban.
A securPharm névre keresztelt program három hónapig tartó tesztidőszaka 2013. január 1-jén indul Németországban. Ennek keretében a gyógyszergyártók kétdimenziós, egyedi adatmátrix kódokat helyeznek el termékeiken, amelyeket a patikákban tudnak majd leolvastatni még a készítmények fogyasztóknak történő kiadása előtt közölte a Hamisítás Elleni Nemzeti Testület (HENT).
A SecuringPharma portál beszámolója szerint a rendszer ebben a tekintetben hasonlít majd a European Federation of Pharmaceuticals Industries & Associations (EFPIA) Svédországban tesztelt rendszerére, ugyanakkor adatkezelési módszerében eltér attól. Svédországban ugyanis egy központi adatbázist használtak, Németországban azonban a patikák nem támogatták, hogy a receptköteles gyógyszerek kiadása rögzítésének köszönhetően a gyógyszergyártók a betegek adataihoz hozzáférjenek, ezért két adatbázist fognak működtetni. A német patikák csak akkor adnak át a szükségesnél több információt a gyártóknak, ha biztonsági kockázatot tapasztalnak, például hamis gyógyszert találnak.
A tervek szerint a tesztidőszak sikeressége esetén 2016-ra egész Németországra kiterjesztenék a rendszert, amely akár modellként is szolgálhat a többi uniós tagállam számára. Ezeket ugyanis az Európai Unió által elfogadott gyógyszerhamisítás elleni direktíva kötelezni fogja hasonló intézkedések elindítására.
A securPharm programot vezető Dr. Reinhard Hoferichter közlése szerint tavaly 1,4 milliárd gyógyszert adtak ki a német patikák a fogyasztóknak. Az adott évben összesen kilenc olyan esetről tudnak, hogy hamis gyógyszer került volna a hivatalos ellátási láncba. A szakértő jelezte, a tesztelendő rendszer hosszabb távon fejleszthető: a nemzeti rendszerek kiépítése után ezekből akár európai hálózat is kialakítható.