Amerikai támogatással fejleszti a WHO gyógyszerhamisítás elleni programját.
A SecuringPharma beszámolója szerint az egészségügyi ellátási lánc hibáinak felderítésére és a hamis gyógyszerek kiszűrésére irányul az Egészségügyi Világszervezet (WHO) azon programja, amelyet az elkövetkező években mind anyagilag, mind technikailag támogat az Amerikai Gyógyszer- és Élelmiszerügyi Hatóság (FDA). A két szervezet megállapodása szerint az FDA az első évben több mint 960 ezer dollárral, majd a következő három évben évente közel 850 ezer dollárral támogatja a nemzetközi gyógyszerpiac monitorozását célzó programot.
Az amerikai egészségügyi szerv ezen felül technikai kapacitásával is hozzájárul a kezdeményezéshez. Közreműködik a hatékony adatgyűjtési módszerek kidolgozásában, és elvégzi a vonatkozó információk beszerzését és összesítését az illetékességi körébe tartozó államokban.
A WHO szerint a piacfelügyeleti rendszer lehetővé tenné, hogy hamis gyógyszerek felbukkanása esetén azonnali figyelmeztetést küldjenek szét az érintettek felé, így a hatóságok pontosabb képet kaphatnak a hamisítási piac egészéről. A nemzetközi adatok begyűjtése és rendszerezése ezen felül segítene abban is, hogy az illetékes szervek hatékonyabb, pontosabb és relevánsabb intézkedéseket hozzanak a gyógyszerhamisítás visszaszorítása érdekében.
A WHO-program egy másodlagos célja, hogy segítse a hamis gyógyszerek pontosabb terminológiájának kidolgozását. A jelenleg alkalmazott definíció ugyanis több állam szerint elsősorban a szellemi tulajdonjogok védelmét tartja szem előtt. A WHO ez év elején mérte fel a tagállamok állásfoglalását a kérdésben, a szervezet jelenleg a válaszok kiértékelésén dolgozik.
Az együttműködési projekt egy másik célkitűzése a fentieken kívül, hogy támogassa a gyógyszerellátási lánc biztonságával és a gyógyszerhamisítás problematikájával foglalkozó, szakmailag lektorált újságcikkek megjelenését a politikai döntéshozók mobilizálása és informálása érdekében.