• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Gondolatok a Gyógyszerészi Napok előtt

Gyógyszerpiac Forrás: Weborvos

A gyógyszerészi kompetenciák ellensúlyozzák és a Széll-Kálmán- tervet?

Dr. Zalai Károly főtitkárral és dr. Sándor Csaba alelnökkel beszélgetett a 2012. június 8-9. között megrendezésre kerülő, a szakmai mindennapokra fókuszáló XIV. Magyar Gyógyszerészi Napok kapcsán a Magyar Gyógyszerészi kamara honlapja. Miben látják e konferencia jelentőségét? - tették fel elsőként a kérdést.

Sándor Csaba: - Ezen a rendezvényen ismét olyan ismereteket szerezhetünk, amelyek a napi munkavégzés során elengedhetetlen. Számomra fontos, minden kamarai rendezvény lehetőséget teremt a közösségépítésre, az együttes gondolkodásra. Szükségünk van ezekre, hisz azt az utat, amelyet be kell járnunk együtt, egymást segítve kell megtennünk. A túlélő túra - amelyen jelenleg vagyunk - sajátja, hogy kizárólag egymást segítve teljesíthető!

Zalai Károly: - A Magyar Gyógyszerész Napok olyan hagyományos rendezvénye a kamarának, amely gondolatiságában együtt kell, hogy lélegezzen a gyógyszerészekkel, ebben az értelemben tehát örökösen adaptálni kell tudni a rendezvény témáit a mindenkori igényekhez. A plenáris előadások és a három szekció ezt az igényt hivatott kielégíteni.

- Az egészségügy, de pláne a gyógyszerkassza aktualitásai nem festenek pozitív környezetet?

SCs: - A gyógyszerkassza tervezett változásai megítélésem szerint egy zsákutcába vezetnek. Az eddig ismert számok alapján elmondható ezeket a változtatásokat a betegellátás színvonalának megtartásával, a minőségi gyógyszerellátás biztosításával nem lehet végrehajtani, csak akkor, ha a betegek terhei nagymértékben nőnek. Ismerve a lakosság anyagi helyzetét kimondható, újra kell gondolni a számokat. Biztosítani kell a patikai vállalkozások forrásait a minőségi gyógyszertári munkához, a csökkenő árrés-tömeg a már jelenleg is nehéz helyzetben lévő patikák sorozatos bezárásához, a munkanélküli szakemberek sokaságához vezethet.

ZK: - A gyógyszerellátás jelenlegi frusztrált helyzetéből a kiutat csak a gyógyszerpiac szereplőinek együttes gondolkodásával, a nemzetgazdasági helyzet figyelembe vételével a szereplők jogos igényeinek összehangolásával látom lehetségesnek. Ugyanakkor a gyógyszerkassza gazdasági kérdésként való kezelése az egészségpolitikai szempontból megalázó, különösen akkor, ha ez a világot uraló pénzpiac igényeként jelenik meg.

- Feltehető a kérdés úgy is, hogy a „Gyógyszerészi kompetenciák ellensúlyozzák és a Széll-Kálmán- tervet?" De meddig feszíthető a húr?

SCs: - Minden további feszítés beláthatatlan következménnyel jár. A további forráskivonás ellehetetleníti a patikai vállalkozásokat!

ZK: - Van erősödő gyógyszerészi kompetenciánk, de nincs megfelelő gazdasági háttérrel biztonságosan működtethető gyógyszertári vállalkozásunk. Nem vagyok benne biztos, hogy ezt a kérdést a törvényhozók a lakosság gyógyszerellátása szempontjából így látják.

A teljes interjú a kamara honlapján