A WHO hamisítás elleni vezető szerepét sürgetik a gyógyszergyártók, a civil szervezetek épp ellenkezőleg vélekednek.
A gyógyszergyártókat tömörítő IFPMA tíz pontból álló, a gyógyszerhamisítás elleni elkötelezettségüket megerősítő állásfoglalást adott ki a napokban. A dokumentum szerint a WHO-nak kell összefogni és irányítani a nemzetközi fellépést. A gyártók hangsúlyozták, a gyógyszerhamisítás elleni küzdelem elsődleges célja a betegek védelme kell, hogy legyen.
A Hamisítás Elleni Nemzeti Testület hírlevele szerint a Gyógyszergyártók Világszövetségének (IFPMA) állásfoglalása nem sokkal azt követően látott napvilágot, hogy közel ötven civil és non-profit szervezet képviselője nyílt levélben fordult az Egészségügyi Világszervezet (WHO) főigazgatójához, Dr. Margaret Chan-hez, kifejezve abbéli aggodalmukat, ahogyan a szervezet kezeli a hamis gyógyászati termékek problematikáját. Álláspontjuk szerint a WHO szerepvállalása és állásfoglalása a szándékkal ellentétes következményeket válthat ki, és bizonyos – főleg generikus – készítmények hamisnak minősítésével veszélybe sodorhatja a világ számos lakójának biztonságos és megfizethető gyógyszerellátását.
A civilekkel éppen ellentétesen foglaltak viszont állást a gyógyszergyártók, akik a WHO vezető és irányadó szerepének fontosságát hangsúlyozták a gyógyszerhamisítás elleni küzdelemben, amely szerintük „nem kereskedelmi érdek, hanem a betegek védelmét célozza".
Haruo Naito, az IFPMA elnöke közleményében hangsúlyozta, a szervezet bármikor kész a WHO és a Gyógyászati Készítmények Hamisítása Elleni Nemzetközi Munkacsoport (IMPACT) partnere lenni a hamisítás visszaszorítását célzó intézkedésekben. A gyógyszergyártók szerint az IMPACT támogatása elengedhetetlen, olyan egyedülálló globális kezdeményezésről lévén szó, amely egyesíti a szabályozó és végrehajtó hatóságok, az egészségügyi dolgozók és a magánszektor szakértelmét.
Eduardo Pisani, a világszövetség főigazgatója az állásfoglalás nyilvánosságra hozatala kapcsán abbéli reményét fejezte ki, hogy az általuk megfogalmazott tíz pont rávilágít a probléma valós mértékére, és arra, hogy a gyógyszerhamisítás elleni küzdelem legfontosabb célja, a betegek biztonságos ellátásának garantálása.
Az IFPMA honlapjáról is elérhető nyilatkozat tíz pontja a következő állásfoglalásokat tartalmazza:
1. A gyógyszerhamisítás mindenekelőtt a betegek ellen elkövetett bűncselekménynek tekintendő.
2. A gyógyszerhamisítás a legális gyógyszerpiac teljes körét érinti.
3. A betegek nem kerülhetnek kapcsolatba hamis gyógyszerekkel, a gyógyszerhamisítványok nem juthatnak el a betegekhez.
4. A minőségi követelményeknek nem megfelelő készítmények nem feltétlenül hamisak.
5. Nem feltétlenül hamis az a gyógyszer, amelyet egy ország szabályozó hatósága engedélyezett, másé viszont nem.
6. A hatósági és szabályozó szervek számára minden erőforrást biztosítani kell, amely a hamisítás elleni küzdelem eredményességéhez szükséges.
7. A gyógyszerhamisítványok nemzetközi kereskedelmének megállítása életbevágó.
8. A gyógyszerellátási lánc minden képviselőjének tisztában kell lennie a hamis gyógyszerek veszélyeivel, és ezek leküzdésében együtt kell működniük egymással.
9. Globális kooperáció szükséges a gyógyszerhamisítás megfékezése érdekében.
10. A gyógyszerhamisítás elleni küzdelemben a WHO irányító szerepe elengedhetetlen.