• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Gyógyszerkísérletek - gyermek áldozatokkal?

Gyógyszerpiac Forrás: Medipress

Az utóbbi két és fél évben 49 csecsemő hunyt el az All India Egészségtudományi Intézet (AIIMS) gyógyszerkísérleteinek következtében.

A Right to Information (RTI) kérdéseire válaszolva az AIIMS képviselői beismerték, hogy a 4142 csecsemő - akik közül 2728 egy éven aluli volt - részvételével készült klinikai kísérleteik során 49 haláleset történt 2006. január elseje óta. Az intézet ez idő alatt 42 klinikai kísérletet végzett a gyermekeken. Az AIIMS nyilatkozata szerint a kísérletek során 1,18 százalék volt a halálozási arány.

A klinikai kísérletek a különböző terápiás eljárások hatékonyságának tesztelésére használt vizsgálattípusok, amelyek a gyógyszerek, vakcinák és eszközök engedélyeztetésének utolsó állomását jelentik. Az AIIMS kísérleteiben leggyakrabban külföldi gyógyszereket teszteltek. Az utóbbi időkben Indiában rendkívüli módon megnőtt a klinikai tesztek előfordulása. A Tervezési Tanács adatai szerint a közelmúltban 139 új klinikai kísérletet végeztek az országban.

Az AIIMS szóvivői szerint öt különböző külföldi gyógyszert teszteltek a kísérleteik során: cink tablettát krónikus cinkhiányra, olmesartant és andvalsartant vérnyomásproblémákra, rituximabot krónikus fokális encephalitisre és gén-aktivált emberi glükocerebrozidázt a Gaucher-kór kezelésére, amely elsősorban a májat érinti.

"Sok esetben, bár az AIIMS tájékoztatta a szülőket az esetleges veszélyekről, a családok - mivel a legtöbben írástudatlanok és szegények voltak - nem tudták felmérni, minek teszik ki gyermekeiket a teszteken való részvétellel" - nyilatkozta Rahul Verma, az Ritka Vércsoportok és Kongenitális Zavarok Alapítvány nevű kormányon kívüli szervezet munkatársa.

Az AIIMS szakértő szerint a dolog nem ilyen egyszerű, sokan ugyanis a klinikai kísérletek nélkül is meghaltak volna, sok esetben pedig nem is kaptak gyógyszert a gyerekek, a kutatás bizonyos szakasza ugyanis csak az ellátások hatását vizsgálta (pl. nővéri gondozás). "Az AIIMS-ben végzett klinikai kutatások mind szigorú egészségügyi és biztonsági előírások szerint zajlanak, az abban részt vevők családjait pedig előzetesen tájékoztattuk a veszélyekről és komplikációkról, amelyek a kísérletek közben adódhatnak" - nyilatkozta az AIIMS szóvivője.

"A kérdés csak az - nyilatkozta Mr. Verma - ha egy olyan családot tájékoztatunk összetett orvosi eljárásokról, akinek tagjai sem írni, sem olvasni nem tudnak, azok vajon mennyit fognak érteni belőle?".