A Hamisítás Elleni Nemzeti Testület szerint az internetes gyógyszervásárlás rendkívüli kockázatokat rejt.
Az interneten vásárolható gyógyszerek, különösen a vényköteles gyógyszerek döntő többsége hamis, miközben Európa-szerte egyre többen választják a gyógyszerbeszerzésnek ezt a rendkívül kockázatos módját - közölte a Hamisítás Elleni Nemzeti Testület (HENT) hétfőn az MTI-vel.
A HENT legújabb kutatása szerint az internetezők egynegyede vásárolt már vényköteles gyógyszert recept nélkül Magyarországon, és egyre többen vannak, akik a jövőben megfontolnák ezt - derül ki a testület közleményéből.
A HENT korábbi országos reprezentatív felmérése szerint 5-7 százalék azoknak az aránya, akik vásárolnának bizonytalan forrásból származó gyógyszert. Az új kutatásban a rendszeres internethasználók gyógyszervásárlási szokásaira voltak kíváncsiak, mivel az európai tendenciák szerint egyre inkább az internetre tolódik át a hamis gyógyszerek forgalma, így a hamisítók elsődleges célcsoportjává az internetezők váltak.
A megkérdezettek fele legalább havonta vásárol gyógyszert, legjellemzőbben láz- és fájdalomcsillapítót, gyulladáscsökkentőt. Ilyen gyógyszereket a célcsoport 83 százaléka vásárolt az elmúlt egy évben. Mindegyikük vásárol patikában, ötödük máshonnét is szerez be gyógyszert, főként az online webshopokból és az ismerősöktől.
A legmegdöbbentőbbnek azt tartja a HENT, hogy minden negyedik internetező vásárolt már vényköteles gyógyszert recept nélkül. Sokan nem is tudják, hogy receptköteles gyógyszert szereztek be nem biztonságos forrásból. Az interneten vásárlók 4 százaléka, az ismerőstől vásárolók 20 százaléka van csak tisztában ezzel.
Az elemzés szerint a jövőben tízből négyen vásárolnának gyógyszert patikán kívül, ha a gyógyszert Magyarországon nem forgalmaznák. Tíz százalékos árkedvezmény mellett 11 százalék, 30 százalékos megtakarítás esetén pedig már 29 százalék vásárolna gyógyszertáron kívül orvosságot.
A megkérdezettek csaknem 60 százaléka szerint azért olcsóbbak a patikán kívül vásárolt gyógyszerek, mert nem kell az árukból patikát és alkalmazottakat fenntartani, illetve adót fizetni, és nincs marketingköltségük sem. A megkérdezettek harmada véli úgy, hogy az olcsóság ára a kevesebb hatóanyag, s csak a válaszadók mintegy negyede ismeri fel, hogy az alacsony ár eléréséért az ismeretlen gyártó ki is hagyja a hatóanyagot a termékből.
Az interneten vásárlók az egyéb nem gyógyszertári beszerzési forrásokat - például piac - elutasítják, de megbíznak a webáruházakban, mondván, azok ellenőrzött, szabályozott intézmények, és azokat ellenőrizhető cégek üzemeltetik. Ebből is kitűnik, hogy az emberek nem tudják, hogy Magyarországon gyógyszert interneten árusítani illegális - hangsúlyozza a HENT közleménye.