• nátha
    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

    • Tízből csak három magyar fújja ki helyesen az orrát

      Tízből csak három magyar fújja ki helyesen az orrát

  • melanóma
    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

    • Orvosi bravúr került a Guinness Rekordok Könyvébe

      Orvosi bravúr került a Guinness Rekordok Könyvébe

  • egynapos sebészet
    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

    • Egynapos sebészet: új szakmai kollégiumi tagozata van a területnek

      Egynapos sebészet: új szakmai kollégiumi tagozata van a területnek

Hamis gyógyszerek a Google keresőjében

Gyógyszerpiac Forrás: HENT Hírlevél

Az ügyészek szerint a szűrés még nem elégséges a fogyasztók védelméhez.

Az amerikai Államügyészek Nemzeti Szövetségének (National Association of Attorneys General) találkozóján elhangzottak szerint a Google első helyek között hamis gyógyszerek értékesítésére mutató keresési találatokat is megjelenít. A keresőóriást már 2011-ben 500 millió dollárra megbüntették illegális gyógyszertárak reklámjainak megjelenítéséért - az amerikai ügyészek szerint a Google azonban azóta sem javított szűrőrendszerén.

Ahogy a Hamisítás Elleni Nemzeti Testület (HENT) hírlevelében olvasható, a Google-t érő komoly kritikákat Mississippi állam ügyésze, Jim Hood fogalmazta meg az amerikai ügyészek találkozóján. Hood emlékeztetett rá, hogy 2011-ben a kereső oldal 500 millió dollárt fizetett büntetésként, amelyet az illegális online patikákra mutató hirdetések megjelenítéséért szabott ki rá a bíróság. Az ügyész szerint az elmúlt két évben az internetes cég nem javított érdemben keresőrendszerén, amely így továbbra is könnyen használható a potenciálisan veszélyes gyógyszerek kereséséhez.

Az USA Today beszámolója szerint Hood elmondta, próbakeresések során úgy találták, hogy a keresési találatok között az első helyeken olyan linkek is szerepelnek, amelyek hamis és illegális gyógyszerek beszerzési lehetőségeire mutatnak. A szakértő szerint ezen oldalak között több hirdetőként is partnere a Google-nek, vagyis a keresőmodul nemcsak megjeleníti ezeknek a hirdetéseit, de profitál is a reklámok elhelyezéséből.

A Google a kritikára reagálva leszögezte, hogy a cég komolyan veszi felhasználói biztonságát, olyannyira, hogy az elmúlt két évben mintegy 3 millió illegális gyógyszer-értékesítést végző oldalra mutató hirdetést távolított el a rendszeréből.

Korábban egyébként egy másik jelentés is elmarasztalta már a Google-t, amiért az illegális gyógyszerterjesztőket segíti. A Digital Citizens Alliance (DCA) tanulmánya szerint a cég leányvállalataként működő YouTube felületén új hirdetési mechanizmussal reklámozzák magukat a hamisítók és illegális terjesztők. A DCA-nak ugyanis 38200 olyan „oktató videót" is sikerült ugyanis beazonosítania a felületen, amely a receptköteles gyógyszerek vény nélküli beszerzéséhez ad útmutatót, és illegális webpatikákat reklámoz. Ezek a videók a Google számára szintén bevételi forrást jelentenek, hiszen a YouTube felhasználási szabályainak megfelelően a videót feltöltők engedélyezik egyúttal azt is, hogy a szolgáltató a videók elé és alá hirdetéseket helyezhessen el.

A DCA azt is érthetetlennek találja, hogy egy olyan szellemi potenciállal rendelkező cég, amely sofőr nélküli autót és kibővített valóságot megjelenítő szemüveget is fejleszt, hogyan nem képes hatékonyabb megoldást kitalálni a hamisítványokat és más illegális termékeket kínáló hirdetők szűréséhez.

Legolvasottabb cikkeink