Egy az összes európai országot átfogó informatikai rendszer kiépítésével veszik fel a harcot a gyógyszerhamisítókkal szemben a gyógyszeripar szereplői: az Európai Gyógyszer Ellenőrző Rendszerben (European Medicines Verification System, EMVS) a tervek szerint valamennyi gyógyszertermék egyedileg azonosíthatóvá és valós időben nyomon követhetővé válik majd a gyártástól az gyógyszer kiadásáig, kizárva ezzel a hamisítást, vagy termék-manipulációt – hívja fel a figyelmet Papp Gábor, a DLA Piper ügyvédje blogbejegyzésében.
A jelenlegi tervek szerint az EMVS-ben, európai szinten évente körülbelül 17 milliárd doboz vényköteles gyógyszer adatai fordulnának meg, a rendszer bevezetése pedig 4600 gyártóhelyet és 177 ezer expediáló-helyet érintene. A rendszer bevezetése és működtetése így jelentős fejlesztéseket igényel, és számos szabályozási és technikai kihívással jár majd az iparági szereplők számára.
Az EMVS korábban nem látott előrelépést jelent majd a gyógyszerhamisítás elleni harcban, amely egyre nagyobb méreteket ölt világszerte. Az Interpol adatai szerint 2014-ről 2015-re, mindössze egy év alatt megduplázódott a hamis gyógyszerek forgalma: a tavalyi évben több mint 20 millió hamis gyógyszert foglaltak le a hatóságok világszerte, amelyek között rákgyógyszerek és szív- és érrendszeri megbetegedéseket kezelő termékek is szerepeltek. A betegbiztonságra gyakorolt veszélyek mellett a gyógyszerhamisítás egyre komolyabb károkat okoz a gyógyszercégeknek is, valamint hátrányosan hat a gyógyszercégek megítélésre, az egészségiparral szembeni bizalom általános szintjére is.
Miben hoz változást az EMVS? Higyan működik a gyakorlatban. A rendszer működéséről és a várható kihívásokról
itt olvashat bővebben.