Az első béremelési lépcsőre 2019. július 1-jén lép a minisztérium, ekkor 8 százalékos béremelés történik.
Jövő év elejére elkészülhet egy, a kórházak hatékonyabb gazdálkodását segítő módszertani javaslat - közölte az emberi erőforrások minisztere. Kásler Miklós az InfoRádiónak adott exluzív interjúban elmondta azt is, hogy a kormány jelentősen emeli az egészségügyi közalkalmazottak bérét, valamint hogy elfogadták az öt népegészségügyi programot és a sürgősségi ellátásról szóló koncepciót.
Négy lépcsőben történik meg a bérkorrekció, aminek következtében 2022-re körülbelül 72 százalékkal emelkednek a fizetések az egészségügyi szférában, "Ez vonatkozik a szakdolgozókra, a védőnőkre és valamennyi felsőfokú végzettségűre" - tette hozzá Kásler Miklós.
A kórháziadósság-átvállalásról szólva elmondta, az intézmények a következő évet konszolidált állapotban kezdik. "Ugyanakkor zajlik az Emmi és a Pénzügyminisztérium közös felmérése a kórházak gazdálkodási viszonyairól, aminek a végén, remélem, módszertant tudunk váltani: amilyen deficitet a kórházak el tudnak kerülni, azt kerüljék el" - utalt arra Kásler Miklós, hogy jelenleg az állam automatikusan kifizette a kórházak minden keletkező adósságát. A módszertani javaslat jövő év elejére készülhet el.
Az öt nemzeti egészségprogram az egészségmegőrzés révén kapcsolódik az átalakításhoz.
"Az elsődleges prevenciót érvényesíteni szeretnénk az ellátórendszer minden részében, de az oktatásban is, már óvodás kortól: egészséges táplálkozás, egészséges életmód, szűrővizsgálatok daganatos és keringési betegségeknél, mentálhigiénés program és mozgásszervi betegségek, amire már a kialakulás előtt fel kell hívni a figyelmet" - mondta Kásler. Példaként felhozta, minden óvodában ki kell alakítani egy néhány négyzetméteres kavicsos területet, ahol a gyerekek mezítláb járva kikerülhetik a későbbi lúdtalpat.
A nemzeti programok tartalmazzák a rehabilitáció különböző formáit is, és ha mindez együtt van, akkor lehet majd arról beszélni, hogy mindez mennyibe kerül.
Az összességében több száz oldalnyi dokumentumcsomag alapján szerinte meg lehet kezdeni a gyakorlati munkát.
"Rengeteg teendő van, nem az egészségügy egy-egy mozzanatához nyúlunk hozzá, hanem tulajdonképpen az egész magyar egészségügyet alakítjuk át" - fogalmazott az InfoRádiónak Kásler Miklós, hozzátéve, éveken keresztül több gyakorlati intézkedés várható majd, széles alapokon. Az interjú itt meghallgatható