Már hallgatóként ipari gyakorlatot szerezhetnek ősztől a Debreceni Egyetemen.
A 2011/2012-es tanévben kezdi meg működését a Debreceni Egyetemen az Ipari Gyógyszergyártás Kihelyezett Tanszék, amely az iparág hazai szakemberhiányára is megoldást jelenthet. A tanszék létrehozását a TEVA Gyógyszergyár Zrt. támogatta.
A Debreceni Egyetem és a TEVA Gyógyszergyár Zrt. küldetésének tekinti, hogy a jövő szakembereivel a lehető legkorábban, már tanulmányaik idején megismertesse az iparban rejlő lehetőségeket és a gyógyszerész szakma szépségeit. Ezért az oktatási intézmény és a vállalat szakemberei az elmúlt években egy átfogó programot dolgoztak ki: az egyetem diákjai a gyárban tölthetik el nyári gyakorlatukat, a legtehetségesebb hallgatók TEVA-ösztöndíjban részesülhetnek, valamint a Kémiai Intézet keretein belül már évek óta sikeresen működik kihelyezett tanszék a gyárban.
A most létrehozott, egyedülálló lehetőségeket magában rejtő tanszék az egyetem gyógyszerész hallgatóinak kínál lehetőséget arra, hogy 2 féléven keresztül gyógyszeripar-specifikus előadásokat hallgathassanak és az órák egy részét a gyárban eltöltve tapasztalatokat szerezhessenek a nagyüzemi gyógyszergyártásban is.
A IV. évfolyam II. félévének tananyaga kötelező tantárgyként szerepel a tanrendben. Az órákon a hallgatók többek között a szilárd, félszilárd és steril készítmények ipari előállításával, a gyógyszeripari minőségellenőrzéssel és a törzskönyvezés folyamatával is megismerkedhetnek. Az elméleti órákat a Debreceni Egyetemen, míg a gyakorlati időt a vállalat Debreceni és Gödöllői Telephelyén tölti az évfolyamonkénti 70-80 hallgató.
Az V. évfolyam I. félévében azok a hallgatók, akik sikeresen teljesítették az említett elméleti tantárgyat és érdeklődnek az ipari gyógyszergyártás iránt, tovább bővíthetik szakmai ismereteiket a TEVA Gyógyszergyár Zrt. telephelyein megtartott órákon.
A kihelyezett tanszék beindításával a Debreceni Egyetem és a TEVA célja, hogy a fiatalokat segítse a pályaválasztásban, ugyanis a diákok az új képzésnek köszönhetően - a patikai gyakorlat mellett - bepillantást nyernek egy gyógyszergyártó vállalat működésébe is. A hallgatók világszínvonalú berendezéseken szerezhetnek gyakorlati tapasztalatot, a végzősök pedig már az „éles" gyártásba is betekinthetnek.
– A kihelyezett tanszék létrehozása mérföldkő a magyar gyógyszerészképzés történetében, hiszen a múltban nincs példa arra, hogy az oktatás és a versenyszféra ilyen szoros kapcsolatot alakítson ki. A meghirdetett órákon résztvevő hallgatók azon túl, hogy megismerik az ipari folyamatokat, széleskörű szakmai gyakorlatot szereznek, így megnő az esélye annak, hogy jövőjüket is ezen a területen képzeljék el. Ez a kezdeményezés nemcsak a TEVA szakember-utánpótlására kínál megoldást, hanem más gyógyszeripari vállalatok is profitálnak együttműködésünkből – jegyezte meg Dr. Hegedűs Lajos, a TEVA Gyógyszergyár Zrt. vezérigazgatója.
- A Debreceni Egyetem több nagyvállalattal, céggel működik együtt, hogy a hallgatók már tanulmányaik alatt megismerhessék az ipar és a gazdaság működését, s így közelebb kerüljenek a potenciális munkahelyükhöz. – Ez a kihelyezett tanszék egy újabb területen biztosítja a diákjaink számára a diploma utáni elhelyezkedést, a karrierépítés lehetőségét. Reméljük, hogy végzett gyógyszerészeink a megszerzett széleskörű szakmai gyakorlat birtokában még sikeresebben kezdik meg életpályájukat – mondta el Prof. Dr. Fábián István, a Debreceni Egyetem rektora.
Az oktatási intézmény és a TEVA ezen új együttműködéséből kifejezetten a gyógyszerészhallgatók profitálnak, de a következő tanévben – TEVA támogatással –Innovációs Pályázat kiírására is sor kerül az egyetemen. Ezen a pályázaton már az egyetem valamennyi diákja részt vehet.