Kína negyvenhárom gyógyszeripari vállalata huszonhat betegség ellen összesen negyvenegy oltóanyag-típust gyárt.
Az 1,3 milliárdnyi lakosságú Kínai Népköztársaság mostanra a világ legnagyobb oltóanyag-gyártójává és felhasználójává nőtte ki magát: a gyógyszeripari piac e szelete évente 5 milliárd jüant, azaz 753,3 millió dollárt forgalmaz – közölte a Scrip egy nemrégiben tartott pekingi tanácskozáson elhangzott adatot.
A kormányzat országos immunizációs tervet dolgozott ki a legelterjedtebb fertőző betegségek – például a tuberkulózis és a hepatitisz –megszűntetésére, amelynek keretében számos vakcinát ingyen, vagy nagyon olcsón juttatnak el a különösen veszélyeztetett csoportokhoz, például a gyerekekhez és az idősekhez. (Kínában a hepatitisz-fertőzöttek száma mintegy 170 millió, tíz százalékuk idült hepatitiszes, évente mintegy 500 ezren halnak meg a B-vírus okozta rákban vagy májzsugorban. (Forrás: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12116043 )
Mióta a 2003-as SARS (severe acute respiratory syndrome, atípusos tüdőgyulladás) új vakcinák szükséges voltára hívta fel az illetékesek figyelmét, a piac évi 15 százalékkal bővült – közölték a második kínai Egészségügy-technológiai Fórumon.
Tekintettel azonban arra, hogy mekkora jelentőséggel bírnak az oltóanyagok Kína szempontjából, az Állami Élelmiszer és Gyógyszerhatóság szigorúan szabályozta a vakcina-importot, ezért ha egy nemzetközi cég új immunizációs termék forgalmazására kér engedélyt, kérelmét viszonylag hosszú idő alatt bírálják el [t.i. más gyógyszerekhez képest]. Annak érdekében, hogy a vakcinák csakugyan javára váljanak a kínai népességnek, teljes klinikai vizsgálatukat el kell végeztetni Kínában – ellentétben a tisztán vegyi készítményekkel-gyógyszerekkel, amelyeket gyártóik az országban is, de a világon bárhol másutt is teszteltethetnek.
Jelenleg Kína negyvenhárom gyógyszeripari vállalata huszonhat betegség ellen összesen negyvenegy oltóanyag-típus előállítására képes: teljes évi gyártó kapacitásuk egymilliárd egység.
Az egészségügyi kormányzat a hagyományos vakcina-gyártó technológiák javítására és az innováció bátorítására összpontosít – olyan betegségek megfékezése céljából, mintpéldául a B-encefalitisz, vagy az influenza.
Mára már számos fajta oltóanyag hozzáférhető, a honi ipar kapacitása és technológiai fejlettsége azonban jelentősen elmarad a fejlett országoké mögött. Kínában például évente 64 millió adagnyi kombinált DiPerTe (diftéria-szamárköhögés-tetanusz-) oltásra volna szükség, azonban mindössze 18 millió adagot állítanak elő.
Ilyen és hasonló okok motiválják jelenleg a hivatalosságot, hogy nagyobb figyelmet szenteljenek a problematikának. A tudományos és technológiai minisztérium számos nagy országos vakcina-kutatási és fejlesztési, valamint előállítási projektet finanszíroz. A jelenleg is folyó ú.n. „863"-as, különféle szektorokat lefedő országos high-tech fejlesztési terv keretében a kormányzat 200 millió jüannal finanszírozza a vakcina-kutatást és –fejlesztést, különös tekintettel az előállítási technológiákra.
A kínai kormány célja, hogy az iparban újszerű kutatási-fejlesztési- illetve gyártókapacitást fejlesszen ki: ez volt egyébként a tanácskozás legfőbb közlendője.