A négy orvosegyetemi város környékén az egy főre jutó gyógyszerfogyasztás úgyszintén általában magasabb.
A fővárosi gyógyszerfogyasztásban megjelenik az agglomerációból érkezők fogyasztása is - hangsúlyozta a Magyar Gyógyszerészi Kamara elnöke, miután a Világgazdaság arról írt, hogy az egy lakosra jutó éves gyógyszerforgalom összértéke 48 ezer forint volt 2017-ben, ami Budapesten tízezer forinttal haladja meg az országos átlagot.
Az elmúlt évek adatait ismerve a gyógyszerészek tapasztalata az, hogy az egy főre jutó gyógyszerfogyasztásban mind dobozszámban, mind forintértékben Budapest vezető helyen szerepel - tudta meg az InfoRádió Hankó Zoltántól, a Magyar Gyógyszerészi Kamara elnökétől.
Ráadásul, a négy orvosegyetemi város környékén az egy főre jutó gyógyszerfogyasztás úgyszintén általában magasabb, csakúgy, mint a támogatási hányad és az egy gyógyszeres dobozra jutó átlagos forintérték is. Ez Hankó szerint azért lehet így, mert az egyetemeken "a napi gyakorlatnál valamivel modernebb gyógyszerezést is folytatnak".
A gyógyszerturizmus miatt a határtelepülések is eltérést mutatnak az átlagtól az egy főre jutó gyógyszerforgalomban.
Közben azokban az országrészekben, ahol nincs annyi pénz gyógyszerre, illetve nehezebb a hozzáférés az ellátáshoz, ott kevesebb gyógyszer fogy. Még úgy is, hogy a gyógyszertári lefedettség a törvénynek köszönhetően megfelelő, csupán Vas és Nógrád megyében jut egy kicsivel kevesebb gyógyszertár adott létszámú embertömegre - mondta Hankó Zoltán. A városokban a nem vényköteles gyógyszerek és egyéb termékek forgalma nagyobb, ez nyilván - mint a Magyar Gyógyszerészi Kamara elnöke rámutat - összefügg a városi emberek életmódjával, egészségtudatosabban élnek, mint más országrészekben.