• nátha
    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

MGYK: Két követelés már teljesült

Gyógyszerpiac Forrás: MTI

Folytatni kívánja az együttműködést a Fidesz-KDNP-vel a Magyar Gyógyszerészi Kamara.

Folytatni kívánja a négy évvel ezelőtt elindított együttműködést a Fidesz-KDNP és a Magyar Gyógyszerészi Kamara (MGYK). Nyitrai Zsolt, a Fidesz társadalmi kapcsolatokért felelős igazgatója csütörtökön Budapesten, sajtótájékoztatón arról beszélt, hogy a köztestület által 2010-ben megfogalmazott két legfontosabb követelést, a patikaliberalizáció leállítását és a gyógyszertárak nemzeti tulajdonban tartását a Fidesz-kormány teljesíteni tudta.
A politikus előrevetítette, amennyiben az áprilisi választáson a Fidesz bizalmat kap a választóktól, folytatják a megkezdett munkát. Ezek közül a fiatal gyógyszerészek helyzetbe hozását, a tulajdonosi program folytatását, valamint a patikák működtetésének gazdasági stabilitását emelte ki.

Szócska Miklós egészségügyért felelős államtitkár elmondta, hogy az elmúlt évek kormányzati intézkedéseinek hatására kevesebb lett a veszteséggel működő patika és csökkent a szállítói tartozás is.
Megjegyezte: 2010-ben egy válsággal küzdő egészségügyi ágazatot örökölt a Fidesz-kormány, drámaiak voltak a lakosság népegészségügyi mutatói, az ellátórendszer a széthullás szélén állt, illetve komoly munkaerőkrízissel kellett szembenézni. A gyógyszertárak helyzetét ecsetelve elmondta, a közel 2300 közforgalmú patika közül minden negyedik volt veszteséges, ez a szám mára háromszáz alá csökkent, a saját tőke mindegyik vállalkozási formában nőtt, négy év alatt 13 százalékkal. A szállítói tartozásállomány 30 százalékkal csökkent.

Szócska Miklós elismerte, hogy az összes problémát nem tudták megoldani, hiszen egy gazdasági válság utáni helyzetben kellett intézkedni. De - mint mondta - megerősítették 700 millió forinttal a kis gyógyszertárak pénzügyi helyzetét, a központi költségvetésből 3,6 milliárd forintot fordítottak a generikus program ösztönzésére, illetve összesen 4,5 milliárd forintot igényelhettek az egyéb szakmai munka elvégzésére a patikák.

A lakosság gyógyszerkiadása 10,5 milliárd forinttal csökkent 2011-hez képest, és a patikákban is elérhetők a népegészségügyi program egyes elemei, aminek - Szócska Miklós szavai szerint - lesz hatása.
Az államtitkár szerint 2010 előtt sok olyan változás, intézkedés történt, ami elbizonytalanította a gyógyszerészeket, de az azóta eltelt évek kiegyensúlyozott kormányzati politikájának meglesz az eredménye.

Hankó Zoltán, az MGYK elnöke konstruktívnak ítélte az együttműködést a kormány és a kamara között. Az a modell, amely az elmúlt négy évben elindult, gazdaságilag racionálisabb, szakmailag biztonságosabb és etikailag is érzékenyebb - foglalta össze a köztestületi elnök, hozzátéve, ezt tovább kell fejleszteni. A szándék egyértelmű - fogalmazott -, a kamara és a Fidesz-KDNP közötti együttműködést meg kell újítani.

Kérdés kapcsán Hankó Zoltán elmondta, április 30-ig minden patikában üzembe helyezik az online pénztárgépeket, és az eszközök cseréjéhez járó állami támogatást is lehívhatják a gyógyszertárak, ami összességében 320-350 millió forintot jelent.

A patikai hitelprogrammal kapcsolatban szintén kérdésre válaszolva a kamara elnöke elmondta, szerették volna, ha több kereskedelmi bank jelentkezik a 25 százalékos gyógyszerészi tulajdon megszerzésére kidolgozott pénzügyi konstrukció elérhetővé tételére. Hankó Zoltán azonban bízik abban, hogy több pénzintézet is kínálja majd ezt a fajta hitelformát.