Az országban forgalomba került gyógyszerek harminc százaléka hamisítvány.
Lakossági tudatosságnövelő kampány indítását sürgetik a kenyai gyógyszerészek, mivel a hamis gyógyszerek magas piaci aránya miatt egyre gyakoribbak az eredeti készítményekkel szemben jelentkező gyógyszer-rezisztenciás esetek. Az egészségügyi szakértők törekvése, hogy mihamarabb elérjék, a lakosság felismerje a hamis készítmények fogyasztásával járó kockázatokat.
A Safe Medicines portálon olvasható beszámoló szerint Kenya már több lépést kezdeményezett a lakosság egészségét veszélyeztető gyógyszerhamisítás visszaszorítása érdekében.
Nemrégiben kijelöltek tizenegy olyan határellenőrző pontot, amelyeken keresztül gyógyszerimport érkezhet. Minden más úton, beleértve a legális és illegális határátlépéssel behozott gyógyszert automatikusan hamisnak minősítenek. Ezen felül a kenyai hatóságok együttműködnek az Interpol és a WHO szakértőivel a hamisítás visszaszorítása érdekében.
Kenya egészségügyi kérdésekben illetékes minisztere úgy nyilatkozott – egy viszonylag friss esetre utalva, amelynek során a hamisítót a lefoglalt gyógyszerek összértékének csak töredékére büntette a bíróság –, hogy az országban alapvetően a gyógyszerhamisítás büntethetőségének szigorítására lenne szükség.
A kenyai gyógyszerészeknek az a véleménye, hogy nehéz úgy lépni a gyógyszerhamisítás ellen, ha nem ismert a probléma kiterjedtségének mértéke. A kormány által elfogadott, a nemzeti minőségellenőrző laboratórium és a gyógyszerfelügyeleti hatóság által készített kutatás szerint az országban forgalomba került gyógyszerek harminc százaléka hamisítvány.