• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Öngyilkossági veszély epilepszia elleni szertől?

Gyógyszerpiac Forrás: MTI

Az epilepszia elleni szerek öngyilkos gondolatokat vagy viselkedést válthatnak ki.

Az Egyesült Államok gyógyszer-engedélyezési hatósága, az FDA tizenegy gyógyszerrel végzett kétszáz tanulmányt elemzett. A szerek közül némelyik már évtizedek óta a piacon van. A tanulmányok összesen 28 ezer valódi gyógyszert szedő és 16 ezer placebót szedő embert követtek nyomon. Öngyilkos gondolatokról vagy viselkedésről ritkán számoltak be, ám a gyógyszert szedők közt az arány kétszeres volt, 0,43 százalék, szemben a placebót szedőknél tapasztalt 0,22 százalékos aránnyal.

A 28 ezer ember közül, akik hatóanyag tartalmú pirulát szedtek, négyen követtek el öngyilkosságot, míg a placebót tartalmazó tablettát szedő 16 ezer ember közül senki sem. Az FDA összesítése szerint minden 1000 páciensből kettővel többnél jelentkeztek öngyilkos gondolatok a gyógyszert, mint a placebót szedők közt.

Ezeket a rohamot megelőző szereket nem kizárólag epilepsziás embereknél alkalmazzák. Migrén, egyes idegfájdalmak, bipoláris zavar és más pszichiátriai kórképek esetén is szedik őket. Az FDA azt találta, hogy a gyógyszerrel kezelt páciensek körében diagnózisuktól függetlenül megemelkedett az öngyilkossági kockázat, de a legmagasabb az epilepsziások között volt.

Az Egyesült Államok gyógyszerügyi hatósága 2005-ben kezdte tanulmányozni, hordoznak-e az epilepszia ellen alkalmazott szerek öngyilkossági kockázatot. A tizenegy vizsgált gyógyszer között volt egyebek közt a Pfizertől a Neurontin, a Novartistól a Tegretol és az Abbott Laboratories-tól a Depakote, de az FDA szerint az emelkedett öngyilkossági kockázat valamennyi tanulmányozott szerre érvényes.

Az FDA abban látja a megoldást, hogy a gyártók tüntessék fel a kockázat tényét a gyógyszerek tájékoztatójában. A gyógyszerszedés elhagyását nem javasolják, mert az rohamokhoz vezethet.

Az orvosokhoz eljuttatott FDA hírlevél az előnyök és hátrányok páciensekkel való közös mérlegelésére szólít fel, valamint az öngyilkos szándékra utaló jelekre való odafigyelésre. Ilyen, ha valaki felhagy korábbi kedvenc elfoglaltságaival, a halál gondolatával foglalkozik, visszahúzódik, depresszióssá válik.