• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Összeáll a WHO gyógyszerhamisítás elleni programja

Gyógyszerpiac Forrás: HENT Hírlevél

Egy évvel meghosszabbították a gyógyszerhamisítás elleni munkacsoport tevékenységét.

Az Egészségügyi Világgyűlés (WHA) delegáltjai szerint legalább ennyi időre van szükség, hogy létrejöjjön a konszenzus a hamisítás elleni fellépés irányait és prioritásait illetően.

Május 16-a és 24-e között tartotta éves gyűlését a WHA, amelyen ismét napirendre vették a gyógyszerhamisítás kérdését. A szervezet tavalyi találkozóján határozott egy gyógyszerhamisítás elleni munkacsoport összehívásáról, amelynek feladata lenne, hogy az Egészségügyi Világszervezet (WHO) hamisítás elleni szerepének irányát, tevékenysége fókuszát illetően ajánlásokat fogalmazzon meg. Az ajánlásokat a most esedékes WHA gyűlésen kellett volna megvitatni, de a WHA delegáltak úgy határoztak, további egy évet adnak a munkacsoport számára, hogy konszenzusos állásfoglalást dolgozzon ki a kérdésben - közölte hírlevelében a Hamisítás Elleni Nemzeti Testület (HENT).

Az Intellectual Property Watch portál szerint a WHA delegáltak egyetértenek abban, hogy a gyógyszerhamisítás, különösen a fejlődő országokban, rendkívül súlyos probléma, amely számos indokolatlan halálesethez vezet, mert a készítmények nem elegendő mennyiségben, vagy egyáltalán nem tartalmaznak aktív hatóanyagot. A probléma kezelésének irányát tekintve azonban már nem teljes az egyetértés. Egyes országok rendre kritizálják a WHO eddigi szerepvállalását, amely szerintük sokkal inkább a kereskedelmi érdekek és a gyógyszergyártók szellemi tulajdonjogai körül forog, ahelyett, hogy elsődlegesen az egészségügyi ellátás biztonságára fókuszálna. Ennek okán a munkacsoport kizárólag az egészségügyi szempontokat szem előtt tartva kellene, hogy ajánlásokat fogalmazzon meg.

A május közepei gyűlésre a munkacsoport által benyújtott tevékenységi jelentést a WHA vonatkozó bizottsága elfogadta. Ebben már lefektetnek bizonyos előzetes irányelveket a tudatosságnövelés, technikai segítségnyújtás fontosságát illetően.

A WHA bizottsági ülésén tárgyaltak a WHO és a 2006-ban megalakult Gyógyászati Készítmények Hamisítása Elleni Nemzetközi Munkacsoport (IMPACT) közös tevékenységéről is. Az Európai Bizottság és a WHO által társfinanszírozott IMPACT működése is kritikus kérdésnek számít, mivel esetében is a szellemi tulajdonjogok túlhangsúlyozottságát látják egyes állami képviselők. Bizonyos, zömmel a fejlődő országokból érkező, valamint a generikus készítmények gyártása tekintetében domináns India részéről érkező állásfoglalások szerint a két szervezetet teljes mértékben függetleníteni kellene egymástól. Az Európai Unió képviseletében felszólaló magyar képviselő azonban úgy látja, az IMPACT működése nem eredménytelen, ezért a WHO-val kapcsolatát nem lenne célszerű felfüggeszteni.