A Napi Gazdaság értesülései szerint ősszel módosítják a 2007 elejétől hatályos gyógyszer-gazdaságossági törvényt.
Az egészségügyi tárca szerint a változtatásokkal azt próbálják elérni, hogy az újonnan nyitó patikák a szükségletekhez illeszkedő valós többletszolgáltatást kínáljanak a betegeknek, valamint ott nyíljanak gyógyszertárak, ahol jelenleg nincsenek.
Az utóbbi másfél évben mintegy ötven gyógyszertár szűnt meg és 321 új nyílt, az utóbbiak főként nagyvárosokban. A versenyt ösztönző intézkedések hatására a 2007 előtt létesített patikák többsége növelte nyitvatartási idejét és bővítette szolgáltatási palettáját; az újak viszont jórészt inkább az internetes kereskedelem révén biztosították az ügyeleti ellátást.
Bár az E. Alap egyensúlyának javításához a gyógyszerészek is hozzájárultak, a szufficitből nem részesülhetnek. A hatályos jogszabály szerint a patikusokat csupán a jogviszony-ellenőrzés elmulasztásáért járó büntetés érinti, amely az ártámogatás tíz százaléka lehet. Az Egészségügyi Minisztérium szerint a gyógyszertárak nem közfinanszírozott egészségügyi szolgáltatók, ezért a jelenlegi jogszabályi környezet nem teszi lehetővé, hogy a jogviszony-ellenőrzésért külön díjazásban részesüljenek. A változtatáshoz pedig törvénymódosítás szükséges. A tárca nem cáfolta lapunk információját, miszerint a patikusokat vényenként 12 forinttal motiválnák a jogviszony-ellenőrzésre.
A várakozások szerint a gyógyszertörvény megnyitásakor azon 2,5-3 milliárd forint sorsa is eldől, amelyet a gyógyszerek helyettesítéséért nyújtandó ellentételezésre szánnak. Ehhez is törvényi felhatalmazás szükséges, melyre leghamarabb ősszel, a költségvetési törvény keretében lehet módot találni.