Magyarországon még a patikában is dönthet a beteg, ha olcsóbb készítményt szeretne. Általában mégsem így tesz.
A világszerte ismert generikus programok kétféleképpen igyekeznek elérni, hogy a beteg az olcsóbb készítményt vásárolja. Van, ahol az orvos csupán a hatóanyagot írja fel és a konkrét gyógyszer kiválasztása - az ár figyelembevételével - a patikákban történik. Magyarországon azonban az orvos a főszereplő, őt ösztönzi a hatóság, a patikusnak csupán kiegészítő szerepe van.
„Nem szabad a magyar gyógyszerészek szerepét pénzügyi szempontból túlértékelni ebben a folyamatban. A patikus ismeri ugyan a gyógyszereket, ám a terápiát az orvos határozza meg" - mondta el a Weborvosnak Hávelné Szatmári Katalin gyógyszerész. Mint mondta, tapasztalata szerint a betegek az esetek döntő többségében nem kérik az olcsóbb gyógyszert, amelynek szerinte bizalmi okai vannak. „Inkább fizetnek kicsivel többet, de a már bevált készítményt szeretnék továbbra is szedni. Különben is, már az orvossal megbeszéli a beteg, hogy milyen készítményt kap majd, így szerintem csak akkor érdemes az olcsóbb változatot ajánlania a gyógyszerésznek, ha a recept megírása és a kiváltás közötti időben megváltozott a gyógyszer térítési díja."
Gyakorta képtelenség is a legolcsóbbat felkínálni - véli Hávelné Szatmári Katalin. „Akadnak ugyanis készítmények, amelyek ugyan szerepelnek az Országos Egészségbiztosítási Pénztár listáján, mint a legolcsóbb változatok, csakhogy nem lehet beszerezni őket. Olyanok mint a Loch Ness-i szörny - mindenki beszél róluk, de még senki sem látta őket" - tette hozzá.
A gyakorlott patikavezető egyébként úgy véli, hogy a legolcsóbb készítményekre való ösztönzésnek is megvannak a határai. A gyógyszerlistán ugyanis havonta változnak az árak, havonta más készítmény lehet a legolcsóbb. Ez pedig azt jelenti, hogy a betegnek hónapról-hónapra mást kellene szednie, ami az orvosok szerint sem célravezető.