A túlélés lehetőségét biztosíthatja a védjegy alatt történő szövetkezés.
Franchise-hálózat kialakításába kezdett az egyik hazai patikalánc tavaly ősszel, s azóta folyamatosan, most nyáron is újabb tagokkal bővült. A franchise szisztéma – amely lehetőséget ad arra, hogy az átadó védjegye, márkaneve alatt kereskedjen a partner – nem véletlenül került a patikaláncok tulajdonosainak látóterébe dr. Mikola Bálint, a Magángyógyszerészek Országos Szövetségének (MOSZ) elnöke szerint.
Egyrészt a jelenlegi rendkívül kedvezőtlen jövedelmezőségi környezetben a túlélést segítheti egy ilyen „szövetség", hiszen a közös beszerzéssel, szállítással, könyveléssel, menedzsmenttel csökkenthetők a kiadások, nem beszélve például a minimális készlettartás és a készlet szabályos áttelepítésének lehetőségéről a nagykereskedők, kiskereskedők, illetve nagykereskedők és más kiskereskedők között. Amennyiben nagykereskedő a franchise-gazda, számtalan, jelenleg igen feszes pénzügyi elszámolási korlát átléphető.
Másrészt nyilván szerepet játszik a hálózat kialakításában a gyógyszerészi többségi tulajdon megszerzési kötelezettsége, amely nyilván nagyon érzékenyen érinti a jelenlegi lánctulajdonosokat, ezek között is a legjobban a nagykereskedőket. Amennyiben felépített franchise tulajdonuk van – a jogászok szerint is – lehetőséget tudnak arra teremteni, hogy csoport (lánc) megmaradjon az eredeti tulajdonosi körben (beleértve: ingatlan, gyógyszerkészlet stb.), s csak az egyes egységek, azaz a patikák szakmai működtetésére hozzanak létre kis gazdasági egységeket, amelyben már lehet többségi tulajdonos a gyógyszerész. Így eleget tesznek a szindikálás tiltásának, jogszerűek, de mégsem adják át érdemben a vagyonrészt.
Mindenesetre figyelemreméltó a franchise rendszerhez való „hirtelen" vonzódás, ám miután a jogi környezet már megszületett, a végrehajtás a következő kormányzati ciklusban várható a MOSZ elnöke szerint.